Doba čtení:1 m, 33 s
Ilustrační foto: Imagio.cz
Ilustrační foto: Imagio.cz

Horničtí odboráři v pátek nejspíš rozhodnou o rozšíření stávkové pohotovosti, která od úterý platí na Dole Paskov, na všechny závody OKD. Odbory žádají od zaměstnavatele informace, podnikatelský záměr na letošní rok a také schválení sociálního programu pro horníky, kterým hrozí propouštění.

Vyhlášení stávkové pohotovosti v celém OKD už podle šéfa hornických odborů Jaromíra Pytlíka zřejmě nic neodvrátí. „Já myslím, že do pátku nepřijdou nějaké informace závratného charakteru, tak se domnívám, že je to celkem jednoznačné,“ řekl ČTK Pytlík. Rozšíření stávkové pohotovosti na celé OKD očekává i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Čtěte také:
Bakala definitivně opustil NWR
Horníci vyhlásili stávkovou pohotovost

Své požadavky už odbory vedení firmy předaly. „Chceme informace, byznys plán, chceme, aby sociální program byl na celé OKD, a samozřejmě, aby zajistili prostředky na sociální program,“ vysvětlil Pytlík. Stávková pohotovost na Dole Paskov platí zatím do 30. dubna.

Generální ředitel OKD Dale Ekmark na začátku měsíce v Karviné řekl, že OKD do tří let propustí polovinu zaměstnanců, tedy 5 až 6 tisíc lidí. Ministerstvo průmyslu tento týden uvedlo, že vedení OKD tuto informaci vzalo zpět a nové číslo oznámí do měsíce. Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského vedení firmy vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo finanční zdroje na pokrytí sociálního programu.

I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí, podle představitelů Moravskoslezského kraje jsou však v regionu ohroženy další tisíce míst v návazných profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 tisíc lidí.

OKD má existenční problémy, těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Kromě Dolu Paskov se chystá zavřít i doly Lazy a Darkov.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalý uhlobaron se topí v máku
Slunečné plány uhlobarona trápí památkáře
Stát nedostane miliony uhlobarona Měkoty