Století páry končí teprve teď

Doba čtení:1 m, 15 s

Parní lokomotiva

Ve slavné hlášce z filmu Marečku podejte mi pero, se jako století páry označuje to devatenácté. Ve skutečnosti horká pára stále proudí potrubím a teprve nyní ji začíná zvonit hrana. S párou se loučí další a další města.

Teplárny letos vymění nebo zmodernizují přes 18 kilometrů tras parních rozvodů ve 12 městech. Přijde je to na téměř půl miliardy korun. Zatímco parovody končí, tak většina tuzemských tepláren stále využívá uhlí a počítá s ním i do budoucna.

Měst, kde se s párou rozloučili, stále přibývá. Kompletní výměna parních rozvodů za horkovodní byla loni ukončena v Olomouci. Letos se přidá Ostrov nad Ohří, kde budou zrušeny parovody v centru města výměnou posledních tří kilometrů zejména hlavního parního přivaděče z teplárny do centra města. Výměnu posledních 1,7 kilometru parovodu za horkovod chystají na příští rok v Nymburce. Pokračují také rozsáhlé projekty konverze parních rozvodů na horkovodní v Praze, Brně a Českých Budějovicích.

Čtěte také: Teplárny mají o uhlí za limity zájem

Necelá polovina veškerého tepla pro rozvod se v České republice vyrábí z hnědého uhlí. Teplo z hnědého uhlí tak využívá přibližně 650 tisíc domácností. Dalších zhruba 300 tisíc domácností používá tříděné uhlí (hnědé i černé) při lokálním vytápění. Podíl všech domácností přímo závislých na teple z hnědého uhlí se blíží zhruba ke čtvrtině, tedy téměř milionu domácností. Dalších minimálně 100 tisíc domácností topí elektřinou vyrobenou právě z domácího hnědého uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Soumrak teplárenství nenastane
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí
Přestřelka tepláren a ministerstva se vyostřuje