Stovky lidí protestovaly proti radioaktivnímu úložišti

Ilustrační foto: Imagio.cz

Do pochodů a akcí proti úložišti radioaktivních odpadů se podle organizátorů zapojily někde desítky a jinde i stovky lidí. Protesty se konaly na sedmi místech Česka zvažovaných pro stavbu úložiště. Lidé šli po cestách, na které by mohl být v budoucnu vstup zakázán. Napsal server Novinky.cz. Lokalita pro stavbu úložiště by v Česku měla být vybrána kolem roku 2025. Rozsáhlý podzemní komplex pro uložení radioaktivního odpadu pak má být budován v letech 2050 až 2065.

Na Klatovsku se hodinu po poledni rozezněly zvony, u Budišova na Třebíčsku vytvořilo 300 lidí živý řetěz ve tvaru NE. Akci nazvanou Den proti úložišti pořádaly obce a nevládní organizace. V Pačejově se několik stovek lidí zúčastnilo Dne proti úložišti, které by mohlo být v lokalitě Březový potok na Klatovsku. „Máme připravenou štafetu, s kterou poběžíme do Chanovic, kde předáme starostové petici s podpisy asi 25 subjektů proti úložišti i průzkumu oblasti,” řekl starosta Pačejova Jan Vavřička. Signatáři petice, obce, spolky i podnikatelé reprezentují podle něj asi 5000 lidí.

Protesty ve všech lokalitách vytypovaných státní Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro stavbu trvalého úložiště se ke stejnému datu konaly poprvé. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se státu podaří najít takové řešení, proti kterému by lidé neprotestovali. Pokud se v zemi využívá jaderná energetika, je podle něj třeba počítat i s produkcí odpadu.

„A pokud se máme chovat odpovědně vůči budoucnosti, tak bychom měli zajistit trvalé úložiště, které nebude ohrožovat životní prostředí. Lokalitu pro trvalé úložiště hledáme a já pevně věřím, že najdeme takové rozumné řešení, proti kterému nebude nutno protestovat,” řekl České televizi Sobotka.

SÚRAO chce kvůli úložišti na vyhořelé palivo z jaderných elektráren zahájit průzkumy v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku a na třech místech na Vysočině: Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a Horce na Třebíčsku.

Ministerstvo životního prostředí loni v říjnu povolilo průzkum pro úložiště ve všech místech, o která správa úložišť žádala. Kvůli odvolání občanských sdružení a obcí se záležitost vrátila na ministerstvo a SÚRAO teď čeká na konečný verdikt.