Stovky Středočechů si pořídí nové kotle

Kotlíkové dotace by měly pomoci kvalitě ovzduší v celé České republice. Foto: wikipedia.org

Dotaci na ekologický kotel má schválenou dalších čtyři sta Středočechů, prvním dvěma stům ji krajští radní schválili v březnu. Hejtmanství rozděluje půl miliardy korun, které získalo od Ministerstva životního prostředí.

Kraj patří mezi regiony s nejhorším ovzduším, výměna kotlů má přispět ke zlepšení jeho kvality. Lidé ale musí splnit dotační podmínky. Žadatelé budou informováni o schválení a vyzváni k uzavření smlouvy. Seznam úspěšných žadatelů bude také zveřejněn na krajských webových stránkách, sdělila ČTK tisková mluvčí Středočeského kraje Michaela Drobná.

Od vyhlášení výzvy na podávání žádostí o kotlíkové dotace 15. ledna do dnešního dne eviduje náš úřad 3227 žádostí, přičemž podle našeho odhadu by mělo být uspokojeno asi 3460 žadatelů,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Hejtmanství už získalo první část zálohy na dotace na nové kotle, a to 80 milionů korun.

Čtěte také:
Kvalita ovzduší? Problémem jsou lokální topeniště
Ovzduším na Ostravsku žije i Facebook

Pokud by peníze vyčleněné na dotace žadatelé nevyčerpali do 15. září, mohl by kraj vypsat na podzim ještě druhé kolo. Podle krajského náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) je ale pravděpodobné, že peníze na dotace budou vyčerpány už v prvním kole.

Žadatel může dostat příspěvek až 127 500 korun. Podíl dotace záleží i na typu nového vytápění: 70 procent v případě kotle spalujícího pouze uhlí, 75 procent u pořízení kotle na uhlí a biomasu nebo kotle plynového kondenzačního. O deset procent vyšší dotaci dostanou lidé na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu. Dalších pět procent navíc mohou obdržet, pokud jsou z obce, která je v seznamu prioritních obcí a měst.

Lidé mohou žádat o dotace na nové kotle nebo tepelné čerpadlo osobně v podatelně středočeského hejtmanství nebo poštou. Veškeré informace o čerpání kotlíkové dotace najdou na krajských webových stránkách Středočeského kraje.

Brabcovo ministerstvo nechce pustit další peníze
O kotlíkové dotace je po celé republice velký zájem. Zřejmě největší v Moravskoslezském kraji, který už vyčerpal veškeré prostředky určené pro první kolo. Region s nejhorším ovzduším v ČR měl pro první výzvu připravenu necelou půl miliardu korun, kterou ale žadatelé vyčerpali během několika dnů. Pracovníci kraje aktuálně evidují více než 4400 žádostí, což odpovídá zhruba 581 milionům korun.

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) proto požádal ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o uvolnění dalších prostředků. Dočkal se však zamítavého stanoviska. Prý je třeba počkat na vyhodnocení prvního kola.

Kraj však chce peníze dostat k žadatelům co nejrychleji. Hejtman dokonce navrhl, že do projektu vloží formou půjčky 100 milionů korun z vlastních zdrojů. Zatím však k dohodě kraje a ministerstva nedošlo.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje