Téměř tři sta tisíc obyvatel Česka si nemůže dovolit dostatečně vytápět své bydlení. Důvodem jsou především finance. Ukazují to nová data evropského statistického úřadu Eurostat. Takzvanou energetickou chudobou trpí v tuzemsku zejména starší lidé.
Údaje Eurostatu se vážou k roku 2019 a zachycují situaci ve všech 27 zemích Evropské unie a také v Norsku a Švýcarsku. Nejvyšší počet lidí, kteří nemohou vytápět své obydlí na vyhovující teplotu, eviduje Bulharsko (30,1 procenta), Litva (26,7 procenta) a Kypr (21 procent). Naopak nejlépe je na tom Švýcarsko (0,3 procenta) a Norsko (jedno procento). V Česku jde o 2,8 procenta, tedy 298 tisíc osob, napsal server Aktuálně.cz.
Čtěte také:
Cena elektřiny v Německu láme rekordy. OZE nevyrábějí
Němci směřují k energetické závislosti
„V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí, zatímco v roce 2019 to byla už jen 2,8 procenta,“ popsal ekonom Lukáš Kovanda.
Zlepšení vykazuje i průměr EU. Ten se ještě v roce 2012 rovnal 10,8 procenta, od té doby ale číslo soustavně klesá. Podle nynějších údajů Eurostatu, které se vážou k předloňskému roku, žije v EU v průměru 6,9 procenta lidí, kteří si doma nemohou zatopit na uspokojivou teplotu.
Domácnosti, které v Česku představují největšího spotřebitele tepla, využívají 42 procent celkové energie právě na vytápění. Ukázala to listopadová data portálu Evropa v datech.
Podle prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z loňského listopadu by lidem v tomto roce neměla podražit elektřina ani plyn, některé domácnosti za ně podle ERÚ i uspoří. Například analytik BH Securities Štěpán Křeček ale upozornil, že pokud začne letos pandemie ustupovat a dojde k postupné obnově světového hospodářství, lidé se musí připravit na zdražování těchto komodit.
Výrazný růst cen energií způsobuje také podpora tzv. zelených zdrojů. Češi platí každý rok zejména provozovatelům solárních elektráren přes 40 miliard korun navíc. V Německu, kde se podíl obnovitelných zdrojů blíží 50% je dnes nejdražší elektřina v celé Evropské unii.