Doba čtení:1 m, 31 s
Hlavním nepřítelem obnovitelných zdrojů jsou prý uhelní, plynoví a jaderní průmyslníci. Ve skutečnosti to je počasí. Foto: pixabay.com

Německo v současném počasí ukazuje to, co zaslepení podporovatelé obnovitelných zdrojů ignorují. OZE prostě v téhle době dodávají jen zlomek ze svého instalovaného výkonu.

Včera v 17 hodin stála v Německu jedna megawatt hodina rovných 100 eur, tedy asi 2700 korun. Vyplývá to z grafů Agorametru (zde). V tom okamžiku, v odpolední špičce, spotřeba elektřiny dosahovala 73,8 gigawattu. Obnovitelné zdroje však z toho dokázaly zabezpečit necelých 17 GW (přečerpávací elektrárny dodávaly 4,3 GW, pevninské větrné elektrárny 4,86 GW, ty umístěné na moři (offshore) posílaly do sítě 0,88 GW. Klasické vodní elektrárny přispívaly 1,94 a biomasové zdroje obstarávaly 4,6 gigawattu). Jak vypadala struktura dodávek, se můžete přesvědčit zde.

Čtěte také:
Francouzský ministr ukázal, co chybí Green Dealu
Němci směřují k energetické závislosti

Není opomenutí, že ve výčtu nejsou fotovoltaické zdroje. V 17 hodin v tuto roční dobu již nemají z čeho elektřinu vyrábět. Ale i jejich celodenní podíl na zásobování Německa byl zanedbatelný. V poledne, kdy dodávaly nejvíc, to bylo jen 1,8 gigawattu. Což bylo nejvíc za poslední čtyři dny.

Německo má již přitom v instalovaném výkonu o něco víc obnovitelných zdrojů (110 GW), než těch konvenčních. Jenže jak je ze statistiky evidentní, v běžném zimním počasí je energetika země závislá na konvenční výrobě elektřiny. Tyto zdroje totiž musely dodat 60,88 GW.

Kdyby včerejší spotřebu měla zajistit elektřina z větrných elektráren, muselo by jich v Německu – kde odpor lidí již jejich výstavbu téměř zastavil – být postaveno 13 krát víc. Což je ovšem jen prosté násobení výkonu, které nijak nereflektuje reálné možnosti stavby a už vůbec ne reálné meteorologické podmínky na tak rozsáhlém území, jakým je Spolková republika Německo.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa