Doba čtení:2 m, 16 s
Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS HGN) Rostislav Palička. Foto: horník geolog naftař

Rozhodnutí Uhelné komise je kompromisem, splněno musí být několik podmínek. Především jde o včasnou náhradu utlumovaných uhelných zdrojů jinými zdroji, řek l v rozhovoru magazínem Horník Geolog Naftař předseda OS PHGN Rostislav Palička. Rozhovor přinášíme ve zkráceném znění.

Uhelná komise doporučila v prosinci konec spalování uhlí na rok 2038, na jakém základě bylo vydáno doporučení vládě?

Uhelná komise vypracovala 42 variant s pěti různými scénáři, které se vyhodnocovaly s ohledem na energetickou soběstačnost a spolehlivost, úsporu oxidu uhličitého i výši investic. Do nových zdrojů se má do roku 2050 investovat 355 miliard korun. Rozhodnutí je kompromisem, splněno musí být několik podmínek. Především jde o včasnou náhradu utlumovaných uhelných zdrojů jinými výrobními zdroji, včetně dostavby nového jaderného zdroje v Dukovanech podle harmonogramu. Mám informace, že zaměstnavatelé se už připravují na přechod od uhlí na plynové elektrárny a teplárny. Zásadní je, aby ČR zůstala energeticky soběstačná.

Čtěte také:
Přiznáme a snížíme emise metanu, slibují těžební giganti
Kovačovská: Uhelná komise ukáže, kolik plynu bude potřeba

A jaké podklady bude mít pro své rozhodování kabinet?

Podle mého názoru by měla Uhelná komise předat vládě souhrnný materiál, který zatím nebyl k dispozici. Chybí dopadové studie, sociální opatření a harmonogram odstavování uhelných zdrojů. Byl jsem překvapen, jak vystupovali zástupci útlumem postižených krajů a zaměstnavatelů. Všichni na videokonferenci svorně rozhodli o roku 2038, proto jsem se k nim přidal. Hrozilo totiž, že by v dalším návrhu prošel rok 2033. V usnesení Uhelná komise dále doporučuje vládě, aby zůstalo zachování územního určení Fondu spravedlivé transformace pro uhelné kraje, kde je alokováno přibližně 42 miliard korun a zároveň aby došlo ke zvýhodnění pro uhelné kraje v rámci Modernizačního fondu, kde celková alokace činí více než 120 miliard korun. Náš odborový svaz proto požádal ČMKOS o přidělení místa v transformační platformě, což se stalo. Zastupuji zde ČMKOS a kolega Zdeněk Černý z Odborového svazu ECHO je mým zástupcem. Navíc se nám podařilo dosáhnout, aby součástí platformy byl i náš první místopředseda Josef Zelenka.

Co plánujete jako předseda v letošním roce?

Kromě běžné činnosti se chci soustředit na práci ve Fondu pro spravedlivou transformaci a v Uhelné komisi, zejména s ohledem na rozpracování podrobnějšího harmonogramu útlumu, regulatorně legislativních nástrojů a detailního zhodnocení ekonomických a sociálních dopadů útlumu těžby. Budeme se připravovat na dobu pouhelnou a snažit se vyjednat co nejlepší podmínky pro zaměstnance, které vláda a Zelení připraví o práci. To bude nejen letos, ale i v příštích letech naší hlavní náplní. Vzhledem k předloženému rozpisu výše nájmu a služeb ze strany nového majitele bývalého Domu odborových služeb v Praze, budeme intenzivněji pracovat na změně našeho sídla.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa