Doba čtení:2 m, 47 s
Díky virtuálním modelům mají lidé šanci vidět i to, co při běžných exkurzích není možné ukázat. Foto: ČEZ

Omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním. Průvodci infocenter ČEZ, kteří v prosinci zabodovali s on-line prohlídkami elektráren u 1700 žáků a studentů škol, nyní zdarma odemknou taje energetiky také veřejnosti. Na zájemce čeká od 9. ledna absolutní novinka: on-line výlet do světa energie. „Virtuálně v elektrárně“ se dozví zajímavosti z jednotlivých typů elektráren, navštíví běžně nedostupná místa a zasoutěží si o ceny. I nadále samozřejmě probíhají on-line exkurze pro 2. stupeň ZŠ a pro střední školy.

Spustit se až na dno jaderného reaktoru, čelit vzdušným poryvům na střeše gondoly větrné elektrárny nebo vyzkoušet teplotu kotle klasické elektrárny? To je zbrusu nové lednové menu pro energetické nadšence, kteří si chtějí spravit chuť po nuceném uzavření infocenter Skupiny ČEZ kvůli probíhající pandemii. Od 9. ledna mohou být zase při tom díky unikátním virtuálním prohlídkám vybraných elektráren ČEZ. Ty slibují hodinu plnou ponaučení, zábavy a soutěžení. Ostřílení průvodci, kteří zodpoví i ty nezapeklitější dotazy, zavedou návštěvníky přes platformu MS Teams do bezemisních jaderných elektráren Dukovan a Temelína, ukáží, jak se ekologická elektřina získává z vody, slunce a větru, nebo je seznámí s fungováním moderní klasické elektrárny v Ledvicích.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

„Ročně do našich infocenter zavítá skoro čtvrt milionu lidí. Byla by škoda, kdyby letos návštěvníci o tento zážitek přišli. Přizpůsobili jsme se proto situaci a v průběhu prosince jsme některé z našich elektráren zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň pro školy. Zájem byl velký, a proto teď nabízíme také variantu určenou veřejnosti. Díky virtuálním modelům mají navíc lidé šanci vidět i to, co při běžných exkurzích není možné ukázat, třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně nebo strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Virtuální prohlídka ČEZ. Foto: ČEZ
Virtuální prohlídka ČEZ. Foto: ČEZ

A jak se už v lednu podívat do zákulisí elektráren? Na webu www.cez.cz/virtualne-v-elektrarne si stačí vybrat některou z komentovaných virtuálních prohlídek a registrovat se na volný termín. Nabídka zatím platí po dobu protipandemických omezení. V určitě formě ale tento typ prohlídek zůstane zachován i po obnovení standardních exkurzí do elektráren a infocenter.

Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz

Termíny virtuálních prohlídek pro veřejnost:

Den Datum Čas Elektrárna
Sobota 9. ledna 11:00 Temelín
Neděle 10. ledna 16:00 Dukovany
Úterý 12. ledna 18:00 Ledvice
Čtvrtek 14. ledna 17:00 Obnovitelné zdroje energie
Sobota 16. ledna 16:00 Dukovany
Neděle 17. ledna 16:00 Temelín
Pondělí 18. ledna 17:00 Ledvice
Úterý 19. ledna 18:00 Obnovitelné zdroje energie
Čtvrtek 21. ledna 18:00 Dukovany
Sobota 23. ledna 11:00 Temelín
Neděle 24. ledna 15:00 Obnovitelné zdroje energie
Pondělí 25. ledna 19:00 Temelín
Úterý 26. ledna 19:00 Dukovany
Středa 27. ledna 18:00 Obnovitelné zdroje energie
Čtvrtek 28. ledna 19:00 Ledvice
Pátek 29. ledna 16:00 Temelín