
Limity těžby uhlí na Mostecku, kde je nejkvalitnější hnědé uhlí z celé severočeské pánve, je podle odborů dobré a správné prolomit. České televizi (ČT) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odboráři se budou limity zabývat na jednání tripartity 1. prosince, budou také diskutovat o aktualizaci Státní energetické koncepce a surovinové politice.
Středula upozornil, že nyní existují dvě ohniska velkého sociálního napětí a možná i výbuchu. Jsou to severní Čechy a severní Morava. Oba regiony spojuje právě otázka uhlí. V jednom případě černé uhlí a v druhém případě uhlí hnědé, takže je to velmi vážné téma, míní šéf ČMKOS. Připomněl, že na Mostecku je nejvyšší zaměstnanost v celé ČR. V říjnu to bylo 12,7 procenta, průměr v Česku činil 7,1 procenta.
Podle Středuly je dobré podívat se na to, jak krajina, kde se hnědé uhlí těží, vypadá. Domnívá se, že je poměrně hezký obrázek na ta místa Mostecka, kde se dříve těžilo a jsou zrekultivovány. „Nic není přes noc a speciálně rekultivace takových oblastí skutečně je vážná. Třeba na Mostecku jsou moc hezké zařízení, které vznikly právě díky té rekultivaci. Viděl jsem kolem Lipska doly, kde vzniknou obrovské rekreační areály, velmi zajímavé areály a přitom ještě těžba běží a v České republice si myslím, že je to taky velká příležitost pro pracovní místa, ale tady máme opravdu velmi kvalitní uhlí, které je důležité …,“ řekl ČT Středula.
Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.