Doba čtení:1 m, 22 s

Superpočítač

Vykoná práci jako 74 tisíc notebooků najednou. Jeho instalace a výroba stála téměř 333 milionů korun. Přivezli ho čtyři plné kamiony. Váží okolo 30 tun. To je Salomon, český superpočítač, který je 40 nejvýkonnější stroj svého druhu na světě. Své jméno získal podle ostravské šachty Šalamoun a také podle Salomona Mayera von Rothschilda, jenž byl spjat s místním regionem a hornictvím.

Superpočítač navrhuje léčiva, simuluje lasery nebo pracuje na výpočtech 3D map. V plném provozu beží v Národním počítačovém centru IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské v Ostravě. Celé počítačové centrum v současné době zaměstnává 200 lidí.

Podle žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa patří Salomon se svým výkonem na 40. místo na světě. Na prvním místě je čínský Tianhe-2, následují americké počítače Titan a Sequioa.

Čtěte také: Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio

Pouze šest evropských zemí má výkonnější počítač než Česká republika. Salomon dodala americká společnost Silicon Graphics International. Celý projekt, jehož je Salomon součástí, má hodnotu dvě miliardy korun. Superpočítačové centrum se nachází v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Příprava celého projektu zabrala téměř deset let.

Salomon se nachází v datovém centru ve speciálně postavené budově. Spotřeba energie, která je potřeba k jeho provozu, atakuje 700 kilowatt. Kvůli tomu, že má počítač takto vysokou spotřebu, vzniká během chlazení procesorů a ostatních komponent odpadní teplo, které bylo částečně využito k vytápění budovy. Zbytek je vypuštěn do venkovního vzduchu.

V současné době je zájem o výpočetní služby velký. Vytížení superpočítače je nad 70 procenty jeho pracovní doby. Na stoprocentní vytížení nikdy nedojde, protože se musí počítat s kapacitou pro plánování výpočetních úkolů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Rypadlo, které hrabe fazole