Nový šéf labouristů chce těžit uhlí

Doba čtení:1 m, 40 s

Nový šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Foto: Garry Knight, wikimedia

Znárodnit velké energetické firmy a v budoucnu možná znovu otevřít uhelné doly. Takové jsou plány nového šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna.

Před pár měsíci znal Corbyna v Británii málokdo. Přesto se stal novým předsedou britské Strany práce − Labour Party, když získal téměř 60 procent hlasů a bude kandidovat na příštího britského premiéra. V Británii vládnou od května 2010 konzervativci v čele s premiérem Davidem Cameronem, a to v koalici s liberálními demokraty.

V Británii drží šest největších firem 95 procent energetického trhu. Šestašedesátiletý Corbyn požaduje, aby lidé a družstva měli právo vyrábět si vlastní energii, aby mohli jako primární zohlednit svoji spotřebu.

V Británii drží šest největších firem 95 procent energetického trhu

Uhelný sektor v Británii bezprecedentně ovlivnily vnější faktory, nízké ceny uhlí, přechod na obnovitelné zdroje energie a také velké zásoby uhlí. I kvůli tomu definitivně končí důl Hatfield, který je jedním ze tří posledních hlubinných dolů v Británii. Končí tak jedno odvětví, které 300 let pohánělo britskou průmyslovou revoluci a které ještě před sto lety zaměstnávalo přes milion lidí. Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř třech tisícovkách dolů zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí.

Čtěte také: Důl Hatfield definitivně končí

V Británii fungují ještě dva hlubinné doly – Kellingley v hrabství Severní Yorkshire a Thoresby v Nottinghamshire. Oba doly by měly skončit letos. Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly.

Problematika těžby uhlí ve Spojeném království rezonuje již roky. Skotové pořád nezapomněli na likvidaci těžkého průmyslu a zavírání uhelných dolů v 80. letech minulého století, za kterým stála premiérka Margaret Thatcherová. Ve Skotsku přišly tehdy o práci desetitisíce horníků a region se z toho do dneška nevzpamatoval. Centrální oblasti země se propadly do naprosté chudoby a nikdo moc neví, co s nimi.

Mohlo by vás zajímat:
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno