Doba čtení:3 m, 29 s
Podle belgického svědka tehdejší vláda Miloše Zemana věděla, že Mostecká uhelná společnost zůstane v českých rukou. Foto: hrad.cz

Vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana v roce 1999 věděla, že prodávaný minoritní podíl státu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) zůstane v českých rukou. U českého soudu to ve své svědecké výpovědi zopakoval belgický finančník Jacques de Groote, kterého Švýcarsko za okolnosti převzetí MUS stíhalo společně s českými manažery.

Česká obžaloba tvrdí, že manažeři podvodně uvedli vládu v omyl, když vzbudili zdání, že státní podíl kupuje místo nich prostřednictvím firmy Investenergy americký investor Appian Group.

Čtyřiadevadesátiletý de Groote vypovídal u pražského městského soudu prostřednictvím videokonference z Belgie. I kvůli tlumočení z francouzštiny se jeho výslech protáhl na zhruba pět hodin.

Čtěte také:
Podle Zemana MUS nebyla strategickou firmou
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Myslím, že někteří museli vědět, že MUS zůstává v českých rukou. Například tehdejší ministr (Jaroslav) Bašta,“ uvedl de Groote na dotaz státního zástupce, zda představitelé státu věděli, že společnost Appian byla „nastrčená“ a stáli za ní jiní lidé. Na otázku soudkyně, proč jmenuje právě exministra bez portfeje Baštu, ale finančník nedokázal konkrétně odpovědět. „Můj celkový dojem byl, že to bylo obecně známo,“ shrnul.

De Groote v ČR působil na základě smlouvy, kterou uzavřel v roce 1998 s firmou Investenergy. Navenek reprezentoval provázaný Appian jako amerického investora, který usiluje o akcie v MUS. Pro politiky byl důvěryhodný i pro to, že v minulosti zastával vysoký post ve Světové bance a v Mezinárodním měnovém fondu.

V té době bylo nesmírně důležité představit zahraničního investora. Věděl jsem, že společnost zůstane v českých rukou, ale nemohl jsem to říct,“ uvedl s odkazem na smlouvu. „Zahraniční investor tam nikdy nebyl,“ dodal.

Uzavření smlouvy mu podle něj navrhl obžalovaný Jiří Diviš z Investenergy. „Pan Diviš mi říkal, při jakých příležitostech mám vystupovat,“ řekl de Groote. Trval také na tom, že do jednání o odkupu státního podílu se nezapojoval a s nikým ministrů se nesetkal.

Finančníkovu výpověď si k soudu přišli poslechnout obžalovaní Diviš, Marek Čmejla a Antonio Koláček. Zatímco Koláček s omluvou odešel v jejím průběhu, Diviš a Čmejla de Grootemu v závěru poděkovali za jeho svědectví.

V žádném případě není lhář, jak to bylo tvrzeno ve švýcarském procesu, ale persona, které si velice vážím a cením,“ prohlásil Diviš. Zdůraznil, že zmiňovaná smlouva je příkazní smlouvou, která se v západním světě velice často používá. „V žádném případě není nelegální, jak se nám tady určité hlasy snaží tvrdit,“ poznamenal.

Hodně se podivuji, když slyším pochyby o tom, že stát, jeho úředníci, ministři a premiér nebyli v obraze ohledně toho, že Investenergy je zřejmě vlastněna managementem a že prostředky, které byly použity na koupi minoritního podílu, pocházejí z MUS,“ doplnil.

Podobně se vyjádřil i Čmejla. „Tomu, kdo měl pochyby o tom, kdo je konečným vlastníkem, stačilo číst noviny a poslouchat rozhlas,“ podotkl. Zároveň se ohradil proti tomu, že v jednací síni se používají termíny jako „nastrčená společnost“ nebo „vyvádění“ namísto „převod“ finančních prostředků. „Dochází k apriorní kriminalizaci finanční transakce. Považuji to za naprosto nekorektní,“ uvedl.

Vláda současného prezidenta Zemana prodala v červenci 1999 firmě Investenergy 46procentní státní podíl v dolech za 650 milionů korun. Kritici to označovali za příliš nízkou cenu. Podle státního zástupce vláda nevěděla, komu akcie prodává a že za ně bude zaplaceno penězi pocházejícími z MUS.

Koláček, Diviš, Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký podle obžaloby nejprve utajeně získali kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla, a od státu koupili jeho podíl přes Investenergy za výrazně nižší cenu. Způsobenou škodu vyčíslil státní zástupce na 3,2 miliardy korun, obžalovaným hrozí až desetileté vězení. V případu svědčili Zeman i tehdejší ministři. Shodně vypověděli, že nevěděli o tom, kdo za Investenergy a AppianGroup stál.

Stíhání ve Švýcarsku, po kterém soud v Bellinzoně potrestal v roce 2013 české manažery vězením a de Grooteho peněžitým trestem, začalo na základě trestního oznámení někdejšího Belgičanova obchodního partnera Alaina Aboudarama. De Groote to dnes několikrát připomněl. Muži mezi sebou měli finanční spor a Aboudaram se následně obrátil na švýcarské orgány s tím, že de Groote pere špinavé peníze. V té souvislosti pak Švýcaři začali vyšetřovat i české manažery.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa