Doba čtení:1 m, 17 s
Nebezpečí výpadků je podle švédské vlády reálné. Foto: pixabay.com

Švédská vláda varovala domácnosti a firmy, aby se během této zimy připravily na možné výpadky proudu. Švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin doporučil lidem, aby si pořídili rádio na baterie, svítilny a měli zásoby balené vody a jídla snadného na přípravu. Informovala o tom agentura Reuters.

Nebezpečí výpadků je reálné a Švédové na něj musejí být připraveni,“ sdělil Bohlin novinářům. „Švédsko dosud v takové situaci nebylo,“ dodal.

Švédská vláda už dříve tento měsíc lidi požádala, aby se snažili s elektřinou šetřit. Současné varování přichází v době, kdy se evropské země obávají nedostatku energie poté, co Rusko výrazně snížilo export zemního plynu. Švédská energetická společnost Vattenfall navíc začátkem prosince o více než dva měsíce znovu odložila obnovení provozu jaderného reaktoru Ringhals 4. Podobných výpadků, které se negativně podepsaly na dodávkách elektřiny ve Skandinávii, bylo vícero, napsala dnes agentura Reuters.

Hudeček: Blackout způsobí naprostý chaos

Je lepší být připraven. Není to snaha šířit paniku,“ řekl také švédský ministr. Doporučil lidem, aby v případě výpadku vybrali jednu místnost, v níž může pobývat celá rodina, a uchovali tak dlouhodobě alespoň v jednom pokoji teplo.

Ti, co se o sebe dokážou postarat v běžné situaci, by toho měli být schopni i během krize, jakou je například výpadek energie,“ sdělil Bohlin.

Švédská vláda minulý týden uvedla, že vyzvala provozovatele národní energetické sítě a švédského energetického regulátora, aby zintenzivnily snahy o posílení energetické bezpečnosti v krátkodobém i dlouhodobém hledisku.