Doba čtení:1 m, 0 s
Nová švédská vláda je odhodlána stavět nové jaderné elektrárny,“ prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson. Foto: wikipedia.org

Švédsko potřebuje koupit přinejmenším dva nové jaderné reaktory. Uvedl to švédský premiér Ulf Kristersson během návštěvy Francie. Ta se podle něj může stát jednou ze zemí, které zajistí zvýšení produkce jaderné energie ve Švédsku.

Nová švédská vláda je odhodlána stavět nové jaderné elektrárny a francouzské zkušenosti (v této oblasti) na nás udělaly velký dojem,“ prohlásil Kristersson. Francie je druhým největším výrobcem jaderné energie na světě po Spojených státech.

Ve Švédsku je nyní v provozu šest jaderných reaktorů ve třech různých elektrárnách, které zahájily provoz v letech 1975 až 1985. Několik dalších reaktorů bylo po roce 1999 odstaveno, upozornila agentura AFP.

Nizozemsko postaví dvě jaderné elektrárny

Švédsko-francouzské partnerství má dobrý potenciál v oblasti jaderné energetiky,“ řekl Kristersson na nádvoří Elysejského paláce po boku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Vyjádřil rovněž zájem o posílení vzájemné spolupráce v obraně.

Oba politici také potvrdili odhodlání Evropy podporovat Ukrajinu v boji proti ruským okupantům. „Ukrajinci potřebují naši podporu více než kdy jindy,“ uvedl Macron. „Vítězství Ukrajiny má pro Evropu i pro celý svět existenční význam,“ prohlásil Kristersson.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa