Tématem českého předsednictví bude energetická bezpečnost

Podle premiéra Petra Fialy v otázce zajištění energetické bezpečnosti zásadně zaspala předchozí Babišova vláda. Foto: Facebook Petr Fiala

Energetická bezpečnost bude jistě jedním z hlavních témat českého předsednictví v Evropské unie v druhé polovině tohoto roku. Řekl to premiér Petr Fiala (ODS) a kritizoval v té souvislosti nečinnost minulé vlády Andreje Babiše (ANO) v této oblasti.

Fiala uvedl, že Česko zveřejní své priority až krátce před začátkem předsednictví, mimo jiné proto, aby nenarušovalo nynější francouzské předsednictví. „Nedovedu si ale představit, že by energetická bezpečnost nebyla jedním z hlavních témat toho příštího půlroku,“ řekl Fiala.

Fiala kvůli energetice kritizoval Babišův kabinet. „Mrzí mě, že energetická bezpečnost byla předcházející vládou extrémně zanedbána. Že jsme neudělali žádný krok třeba k výstavbě plynovodu Stork II nebo něčemu takovému, co by naši energetickou závislost na Rusku snížilo,“ uvedl. Polsko podle něj takové kroky udělalo a se zastavením dodávek z Ruska si díky tomu dokáže poradit.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) označil za fatální chybu, že minulá vláda neudělal nic pro napojení české plynárenské sítě na polskou. „V rámci snah snížit energetickou závislost na Rusku jednáme s Evropskou komisí o projektech, které nám v tomto ohledu pomohou,“ napsal na twitteru. O oživení projektu napojení na Polsko se podle něj nyní jedná na ministerské úrovni i na úrovni náměstků.