Doba čtení:1 m, 21 s
Jde o první neplánovaná odstávku Temelína od roku 2019. Foto: pixabay.com

Jaderná elektrárna Temelín neplánovaně odpojila druhý výrobní blok od přenosové sítě. Energetici musí opravit těsnění ve vnitřním okruhu chlazení generátoru. Je to v nejaderné části elektrárny. Jde o provozní záležitost, nemá vliv na okolí ani na odběratele.

Práce by neměly trvat déle než několik dnů. Vyměnit chladič není možné za plného provozu, informoval novináře vedoucí jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř. Je to první neplánovaná odstávka Temelína od roku 2019, potvrdil na dotaz ČTK Šuleř.

Vedení elektrárny rozhodlo, že postupně sníží výkon a odpojí druhý blok od přenosové sítě. „Může být špatné čidlo, ale spíš předpokládáme netěsnost,“ řekl ČTK Šuleř. Kontrola a případná výměna některého z chladičů není možná za plného provozu. Primárního okruhu se práce nedotknou, stejně jako prvního výrobního bloku, který vyrábí na 100 procent. Odběratelů se krátkodobé odpojení bloku nedotkne, náhradu zajistí ČEZ z jiných energetických zdrojů.

Vláda vyzve EDF a KHNP k závazným nabídkám na více bloků

Turbosoustrojí v Temelíně jsou největší v Česku. Každý výrobní blok má jeden vysokotlaký a tři nízkotlaké díly turbíny, na něž přímo navazuje elektrický generátor s maximálním možným výkonem 1125 megawatt. „Slouží k přeměně tepelné energie na elektrickou a prostřednictvím takzvaných odběrů dodává páru do tepelných výměníků,“ uvedl Šuleř. Spolehlivost temelínské elektrárny je v posledních letech 99,5 procenta, což je ve srovnání s ostatními energetickými zdroji vysoce nadprůměrné, dodal.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 3,04 TWh.