Doba čtení:1 m, 26 s
Chladné počasí temelínské výrobě tradičně přeje. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob připadá na leden nebo na prosinec. Foto: pixabay.com

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu 1,629 milionu MWh elektřiny, což je nejvíce za jeden měsíc od začátku jejího provozu v prosinci roku 2000. Na rekordní výsledek měl vliv především druhý blok. Díky novým separátorům, které energetici na blok instalovali během loňské letní odstávky, se jeho výkon zvýšil o čtyři MWe.

„Výroba v jaderných elektrárnách je důležitá z pohledu stability dodávek i z hlediska životního prostředí. Jen lednová výroba obou našich elektráren pomohla ušetřit více než dva miliony tun CO2 vypuštěných z uhelných elektráren,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek.

Čtěte také:
Tendr na Dukovany bez Číňanů. Platit bude možná stát
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Chladné počasí temelínské výrobě tradičně přeje. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob připadá na leden nebo na prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory. Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje i s vyšší spotřebou elektřiny.

„Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě, v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru asi o 0,5 procenta,“ uvedl hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Vedení elektrárny posílilo před odstávkou proticovidová opatření a zaměstnance plošně testuje. „Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu i ochranu lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury, bezpečný a spolehlivý provoz zajistíme jen při maximální zodpovědnosti,“ doplnil ředitel JE Temelín Jan Kruml.