Teplá voda v Dunaji málem paralyzovala Maďarsko

Atomová elektrárna Paks dodává více než polovinu spotřeby elektrické energie v Maďarsku. Foto: wikipedia.org Barna Rovács

Nízká hladina a s tím související vysoká teplota vody Dunaje ohrozila v sobotu provoz maďarské jaderné elektrárny Paks na jihu Maďarska. K odstávce, která by Maďarsku způsobila značné problémy, nakonec dojít nemuselo.

Voda Dunaje slouží k chlazení elektrárny, a pokud by došlo k ohřátí vody ještě o dvě desetiny stupně, způsobilo by to odstávku atomové elektrárny, která dodává více než polovinu spotřeby elektrické energie, uvedly novinky.cz.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Rakousko-Uherská válka o elektrárnu

„Podle platných norem se výroba elektřiny musí přerušit, pokud teplota chladící vody 500 metrů od místa vstupu vody do chladicího systému stoupne nad 30 stupňů Celsia. V pátek k tomu chyběly jen dvě desetiny stupně,“ uvedla stránka G7.hu.

Web konstatoval, že odstavení jaderné elektrárny Paks by znamenalo pro zemi katastrofu, protože tak velký výpadek výroby elektřiny by nebylo možné ničím nahradit. Výkon jediné maďarské jaderné elektrárny dosahuje v zimních měsících výkon 510 až 520 megawattů.

„V létě tento výkon klesá na 480 až 490 megawattů. V těchto horkých týdnech klesl výkon na 470 až 480 megawattů,“ řekl ředitel komunikačního odboru jaderné elektrárny Antal Kovács.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje