Doba čtení:1 m, 52 s
V dlouhodobém horizontu cena energií poroste, protože Evropská komise plánuje zvýšit své klimatické cíle pro rok 2030. Foto: pixabay.com

Letošní zima je podle propočtů Teplárenského sdružení zatím druhou nejteplejší za posledních 10 let. A vysoké teploty tlačí v posledních týdnech dolů ceny energií. Elektřina je nejlevnější od června 2018. Podle odborníků jde však jen o výkyv a brzy bude zdražovat.

„Teplá zima se promítla do nižší poptávky po komoditách nutných k vytápění jako uhlí, plyn i samotná elektřina,“ vysvětluje vývoj mluvčí největší české elektrárenské skupiny ČEZ Roman Gazdík. Na samotnou cenu elektřiny podle něj navíc tlačí i velká únorová výroba z větrných elektráren, uvedly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Aktivisté obléhali německou elektrárnu Datteln 4
Aktivisté zranili policisty

Na Pražské energetické burze se v pondělí jedna megawatthodina silové elektřiny na následující rok prodávala za cenu pod 44 eury (asi 1100 korun). To je o osm procent méně, než kolik stála počátkem ledna. A dokonce téměř o 20 procent méně, než kolik stála loni v září. Ještě více zlevnily dodávky na následující měsíce – elektřina s dodávkou na březen a duben stojí na Pražské energetické burze jen něco mezi 33 a 35 eury za megawatthodinu. Kvůli nižší poptávce po energiích klesá také cena emisních povolenek.

Aktuální pokles cen však zatím pocítí jen ti největší spotřebitelé, kteří si kupují elektřinu přímo na burze. Menší firmy a domácnosti musí počkat na změnu ceníků u svého dodavatele.

Elektřina bude zdražovat kvůli boji s klimatickými změnami

Z dlouhodobého hlediska experti většinou předpovídají, že ceny elektřiny ještě výrazně porostou. Hlavním důvodem bude boj s tzv. klimatickou krizí. V letech 2018 a 2019 to byly právě emisní povolenky, která zapříčinila prudké zdražení elektřiny o desítky procent. Její cena vyrostla v tomto období z pěti až na téměř 30 eur za tunu CO2.

„V dlouhodobém horizontu by cena povolenky měla růst, protože Evropská komise plánuje zvýšit své klimatické cíle pro rok 2030,“ uvedl mluvčí ČEZ Gazdík. Někteří experti se zároveň bojí plánů Německa na odchod od uhlí a jádra zároveň. To by mohlo na trhu způsobit nedostatek elektřiny a také tlačit její cenu nahoru.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa