Teplárenské ceny mají své vítěze

Teplárna Karviná, která patří firmě Veolia Energie ČR, si ocenění odnesla za provedenou ekologizaci, denitrifikaci a odsíření v hodnotě 650 milionů korun. Foto: Veolia

Nejlepší teplárenské projekty roku 2017 v Česku vznikly v Českých Budějovicích, Karviné, Brně, Pardubicích a Pelhřimově. Pomohly zejména uspořit teplo a snížit emise.

Do užší nominace bylo vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun. Výsledky soutěže nazvané Křišťálový komín byly vyhlášeny na dnes končících dvoudenních Dnech teplárenství na energetiky v Hradci Králové. Uvedl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Čtěte také:
Karvinská teplárna bude mnohem ekologičtější
Nejlepší evropské uhlí vzniká v Komořanech

V Českých Budějovicích pořadatelé soutěže z Teplárenského sdružení ČR ocenili náhradu parovodů horkovody v areálu Jihočeské univerzity. Díky novým rozvodům se snížily tepelné ztráty v potrubí o 78 procent. Teplárna Karviná, která patří firmě Veolia Energie ČR, si ocenění odnesla za provedenou ekologizaci, denitrifikaci a odsíření v hodnotě 650 milionů korun. Porota ocenila také Teplárny Brno za projekt rozšíření akumulace tepla v teplárně Červený mlýn na zhruba dvojnásobek. Nově umí zařízení uložit tepelnou energii pro denní spotřebu tepla pro 17 tisíc bytů s téměř 50 tisíci obyvateli.

Elektrárny Opatovice dostaly ocenění za připojení vojenské části pardubického letiště na soustavu zásobování teplem. Původní lokální kotelny v areálu letiště byly na hraně životnosti a v budoucnu by nebyly schopny plnit emisní limity. Pro Opatovice šlo o největší připojení za poslední roky s plánovanou dodávkou 20 tisíc GJ za rok. Společnost IROMEZ dostala ocenění za projekt věrnostního programu pro odběratele tepla v Pelhřimově, do něhož se zapojilo přes 87 procent zákazníků teplárny.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony lidí. Teplo dodávají nejen domácnostem a průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.

Mohlo by vás zajímat:
Znáte chytré pneumatiky?
Goliáš, který se ovládá jednou rukou
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček