Teplárna Kladno přidává k uhlí biomasu

Teplárna vyrábí teplo pro město Kladno a jeho více než 15 000 domácností a firem. Foto: 7energy.com

Teplárna Kladno postupně více využívá biomasu jako palivo vedle uhlí. V budoucnu by biomasa měla tvořit až deset procent celkového objemu paliva, což dovoluje její technologie. Minulý rok teplárna vyrobila téměř 22 000 megawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů (dřevní štěpky), řekla ČTK mluvčí teplárny Markéta Čapková. Celkem loni teplárna vyrobila zhruba 1 900 000 megawatthodin elektřiny.

Biomasou teplárna nahradila téměř 10 000 tun uhlí a zmenšila tak množství emisí. Podle mluvčí uspořila více než 15 000 tun fosilního oxidu uhličitého s přispěním efektivního odsíření. „Naším hlavním cílem je co nejvíce snižovat množství vypouštěných emisí do ovzduší, a tím omezit negativní vliv výroby energie na naše okolí,“ uvedl ředitel Teplárny Kladno Milan Prajzler.

Čtěte také:
Teplárna Kladno dodá elektřinu logistickému centru Lidlu
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Teplárna Kladno minulý rok spotřebovala přes 1,1 milionu tun hnědého uhlí a téměř 1,2 milionu metrů krychlových zemního plynu, vyplývá ze zveřejněného dokumentu.

Od roku 2019 je zařízení součástí energetické skupiny Sev.en Energy, patří mezi největší výrobce energie v České republice a zaměstnává 250 lidí. Společnost vyrábí teplo pro město Kladno a jeho více než 15 000 domácností a firem.