Doba čtení:2 m, 12 s
Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Česká energie, vyrábí teplo a elektrickou energii. Foto: 7energy.com

Teplárna Kladno chystá další výsadbu zeleně u obytné části města Dubí, zavedla i opatření pro snížení prašnosti. První část vysazených keřů a stromů letos poprvé vytvořila u areálu zelenou clonu, kterou teplárna ještě rozšíří. Spolupracuje s místním spolkem, občanským sdružením Dubí, řekla ČTK mluvčí Teplárny Kladno Eva Maříková. Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Česká energie, vyrábí teplo a elektrickou energii.

Zelená clona vzniká od loňského podzimu na hranici areálu teplárny a obytné zóny. „Pás zeleně se bude postupně rozšiřovat,” uvedla Maříková. Dodala, že pokračování výsadby je naplánováno na příští rok. S péčí o stromy a keře pomáhají lidé z občanského sdružení, teplárna zajistila například zalévání. Zeleň dala vysadit už vzrostlejší, aby hned začala plnit svou funkci, tedy zlepšení místního prostředí a odstínění hluku i prachu.

Na místě současného zeleného pásu byly také rozsáhlé černé skládky, které pomohla teplárna odstranit, ale do práce se zapojili nejen zaměstnanci, ale především právě místní obyvatelé.

K tomu teplárna zavedla další technická opatření, například přesun technologií, aby byla co nejvíce omezena prašnost z uloženého uhlí. V případě, že je sucho, teplárna část areálu skrápí.

Smil varuje před Green Dealem. Poslouchá ho někdo?

U teplárny se také už tradičně chovají včely, letos přibyla i takzvaná medonosná louka. U ní ještě budou vysazeny lípy, divoké růže a další rostliny, aby zde včely měly ideální pastvu.

Zhruba 20 ovcí spásá trávu v areálu rozvodny vysokého napětí, a protože ani v dalším prostoru pod vysokým napětím nesmí být náletové dřeviny, udržuje teplárna tamější plochy tak, aby se na nich dařilo motýlům a případně i dalším skupinám bezobratlých. Vyskytuje se zde několik ohrožených druhů motýlů a rostlin, jedná se i o druhy z Červeného seznamu bezobratlých České republiky, nejvýznamnější je velmi početná populace modráska černolemého. Příští rok na jaře by na takzvané motýlí dálnice mělo navázat ještěrkoviště, což je biotop vhodný pro život ještěrek a hadů.

Pod elektrickým vedením směřujícím z areálu teplárny do rozvodny vznikly ve spolupráci s Mysliveckým spolkem Svatý Ján z Kladna “myslivecké paloučky” osazené rostlinami poskytujícími zvěři vhodnou pastvu. „Plochy paloučků vytipované ve spolupráci s myslivci jsme upravili a v dubnu oseli směsí rostlin vhodných pro vysokou zvěř. Tyto rostliny prodlužují dobu, kdy má zvěř přístup k zelené pastvě. Omezíme tak poškozování lesních porostů i zemědělských plodin vysokou zvěří v době nedostatku potravy, tedy hlavně na podzim a během zimy,” doplnila Maříková.

Teplárna Kladno patří mezi největší výrobce energie v České republice a zaměstnává přes 230 lidí. Kromě spalování uhlí využívá jako zdroj i biomasu.