Teplárníkům hrozí stamilionové pokuty

Společnosti Veolia hrozí pokuta ve výši půl miliardy korun. Ilustrační foto: Veolia Energie ČR

Energetický regulační úřad prošetřuje firmy Veolia Energie a Pražská teplárenská. Za to, že měly svým zákazníkům účtovat za dodávky tepla více, než na kolik měly nárok, jim hrozí pokuty v řádu stovek milionů korun.

Pražská teplárenská z impéria miliardáře Daniela Křetínského dostala pokutu 223 milionů korun za špatně účtované ceny v roce 2011 již letos v lednu. Dalších 230 milionů korun měla zase kvůli cenám z roku 2010 zaplatit Veolia Energie, dřívější Dalkia. U ní ale nakonec úřad nestihl dané termíny a pokuta byla promlčena, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
Vedení ERÚ přebírá pětičlenná rada
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí

Zatím to vypadá tak, že pokuty budou další. Podle stejné metodiky u firem nyní kontrolujeme další roky. V příštích několika týdnech by mělo být hotové rozhodnutí o udělení půlmiliardové pokuty společnosti Veolia Energie. Myslíme si, že účtované ceny měly být výrazně nižší,” řekl HN vysoce postavený zdroj z ERÚ blízký jednání.

Udělení zmiňované půlmiliardové pokuty nechtěl mluvčí úřadu kvůli stále probíhajícímu řízení komentovat. Zástupci Veolie prý zase o ničem nevědí. Mluvčí Pražské teplárenské Roman Ježdík se proti pokutám ostře ohradil už letos v lednu. „Při stanovování cen tepla se vždy řídíme cenovým rozhodnutím ERÚ pro příslušný rok,” řekl HN Ježdík s tím, že proti rozhodnutí ERÚ se bude firma bránit u soudu všemi dostupnými právními prostředky.Podobně reagovala i Veolia, přestože její pokuta byla promlčena.

Tažení proti údajně předraženému teplu zahájila dnes již bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Tato úřednice skončila na postu předsedkyně ERÚ minulý týden a nahradila ji pětičlenná rada v čele s Vladimírem Outratou. Vitásková přitom byla známá svým konfrontačním jednáním a častými útoky na velké firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Budou roboti těžit pod vodou?
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Voda, která proráží skálu