
Bez hnědého uhlí za limity dojde k rozpadu systému zásobování skoro jednoho milionu obyvatel dálkovým teplem a nebude palivo ani pro 650.000 kotlů přímo v domácnostech. Cena tepla pro Čechy z tohoto důvodu navíc skokově vzroste. To je hlavní závěr kulatého stolu na téma Uhelná energetika a teplárenství, který se dnes uskutečnil v rámci Dnů teplárenství a energetiky pořádaných Teplárenským sdružením ČR.
Podle údajů výzkumné společnosti Invicta Bohemica bude při neprolomení limitů v roce 2025 chybět uhlí pro 33 teplárenských zdrojů. Nedostatek uhlí ohrozí také ambiciózní plán dotované modernizace malých domovních kotlů, do kterých ČR investuje devět miliard korun.
Většině tepláren končí současné kontrakty na dodávky uhlí již mezi roky 2020 až 2022 a nové nemají. Například Chomutovský Actherm musí obnovovat smlouvu se Sokolovskou uhelnou každý rok.
Jak uvedl bývalý ředitel Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt, „pro rozhodnutí o uhlí za limity už není za pět minut dvanáct, ale hodina po dvanácté“. Poradce ministerstva průmyslu ČR Vladimír Vlk uvedl, že osudem uhlí pro české teplárenství se bude vláda zabývat nejpozději letos na podzim.
Dopady ukončení těžby na lomu ČSA na hranicích územně ekologických limitů analyzuje také nová studie Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí (VÚHU). A to hlavně z hlediska sociálního a ekonomického, spojeného se ztrátou příjmů státního a veřejných rozpočtů. Za nejvýraznější sociální dopad ukončení těžby na lomu ČSA je možno považovat hrozící zvýšení nezaměstnanosti v regionu. V médiích se navíc prakticky neobjevují informace o skutečnosti, že naopak při variantě pokračování těžby za limity předpokládá těžební společnost nárůst pracovních pozic v těžbě. Důvodem je skutečnost, že již nyní se lom nachází v útlumové variantě a objemy těžených hmot výrazně klesají.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích počátkem dubna zveřejnil studii společnosti Carbounion Bohemia, která se zabývá bilancí hnědého uhlí v ČR. Firma doporučuje prolomit limity těžby na lokalitě dolu Bílina, a tím zajistit konzistenci dodávek zejména pro sektor tuzemského teplárenství. Studie zároveň doporučuje dovoz hnědého uhlí ze zahraničí. Studie se věnuje rovněž tomu, zda by bylo možné prolomení limitů těžby u dolu ČSA odložit a rozhodnout o něm až v příštích letech, pokud by si to vyžadovala situace. Podle studie Carbounion Bohemia to možné je.