Teplo v zimě výrazně nepodraží

Foto: Imagio.cz

Teplo by tuto zimu nemělo v Česku výrazně podražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž sdělil, že nechce teplárnám pro příští rok měnit podmínky a ke zvyšování cen nevidí důvod. Záleží tak na jednotlivých provozovatelích. Účty za letošní rok budou díky teplému počasí nižší než loni. Informovala o tom Česká televize.

“Zatím nezdražují ty hlavní vstupy, to znamená, palivo, ani elektřina, ani žádný plyn, ani žádná jiná paliva zatím nezdražují, takže podle nás není důvod k žádnému zásadnímu zvyšování cen. My jsme se snažili udělat v rámci teplárenství ten signál,” uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Upozornil, že teplárenství je zvláštní odvětví. ERÚ se ale domnívá, že je potřeba chránit spotřebitele, aby nebylo zneužíváno to, že všichni mluví o nějaké krizi v Rusku a o obnovitelných zdrojích, že prostě není možné ty ceny zvyšovat. Podle něj na to v tuto chvíli zatím nemá vliv ani geopolitická situace ani žádné další vlivy, které se dějí, například energetická revoluce v Německu a podobně. Zatím se ty ceny těch vstupů spíše snižují.

Dodavatelé elektřiny zdražování neplánují. “Záleží na tom, jaké budou podmínky cenové u těch jednotlivých paliv. Palivo není jenom hnědé uhlí, palivo je i zemní plyn, palivem je biomasa,” řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.