Doba čtení:2 m, 35 s
Vláda na začátku letošního roku po prostudování nabídek vyzvala EDF a KHNP k podání závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Foto: FB JE Dukovany

Termín pro podání závazných nabídek na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku se prodlouží o dva týdny, uchazeči tak budou mít čas do 30. dubna. O prodloužení původního termínu požádala francouzská firma EDF. Dalším uchazečem je korejská společnost KHNP. Informovaly o tom ČEZ a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Harmonogram projektu se podle nich i přes posun nemění. KHNP dnes ČTK sdělila, že se novému termínu přizpůsobí. EDF ČTK potvrdila, že je připravena tendr dokončit.

Finální nabídku na stavbu jednoho jaderného bloku v Dukovanech podaly na konci loňského října severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vláda na začátku letošního roku po prostudování nabídek vyzvala EDF a KHNP k podání závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru naopak nepokračuje Westinghouse, jehož původní nabídka nesplnila podle kabinetu podmínky.

Podle ČEZ francouzská firma svou žádost zdůvodnila interními schvalovacími procesy. Česká strana žádosti vyhověla. „Je to standardní proces, podobné posuny v řádu týdnů jsme schválili již v minulosti. Naším cílem je získat co nejkvalitnější závazné nabídky, které zajistí co nejlepší podmínky pro Českou republiku. Proto jsme se rozhodli žádosti o posun o dva týdny, který nemá dopad na harmonogram projektu, vyhovět,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Kentucky vsadí na jádro. Zůstává ale uhelným státem

Prodloužení do 30. dubna 2024 umožní společnosti EDF a francouzskému státu dokončit administrativní proces pro předložení závazné nabídky až na čtyři bloky EPR1200 v České republice,“ uvedla společnost EDF. Francouzská firma zároveň deklarovala, že je připravena výběrové řízení dokončit.

Společnost KHNP k posunutí termínu uvedla, že byla připravena podat svou nabídku v původním termínu. „Respektujeme rozhodnutí vlastníka projektu a podáme tak naši nabídku v novém termínu 30. dubna,“ uvedla korejská firma.

Vláda by vyhodnocené nabídky, jejichž analýzu bude mít na starosti ČEZ, měla dostat do 15. června. Posun termínu nebude mít podle ČEZ vliv na harmonogram projektu. Výstavba prvního reaktoru má začít v roce 2029 a zkušební provoz v roce 2036.

Projekt nových reaktorů by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Nabízené ceny v původních nabídkách na jeden blok zástupci vlády odmítli komentovat, nabídky však podle nich ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech, které budou vzhledem k odstavování uhelných zdrojů a očekávanému nárůstu spotřeby elektřiny nutné. Podle odhadů expertů by stavba čtyř nových reaktorů mohla vyjít přibližně na dva biliony korun.

Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa