Doba čtení:1 m, 34 s
Americký prezident Barack Obama

Levný zemní plyn a stále rostoucí regulace uhelných dolů a elektráren způsobila nejhorší podmínky amerického těžařského trhu za 58 let, co působím v oboru. Prohlásil Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy. Vinu podle něj nese Barack Obama.

„Průmysl je v úpadku. Náš uhelný trh se boří,“ uvedl Murray. Američtí těžaři bankrotují především kvůli klesající poptávce po uhlí a nízkým cenám této komodity. Nedávná studie ukázala, že uhelnému sektoru chybí 45 miliard dolarů, které jsou potřeba na splacení půjček a na pokrytí závazků. Pouze tři hlavní producenti uhlí mají dostatek financí.

Hlavním problémem pro těžaře je velký přebytek zemního plynu za dobrou cenu. Murray ale z problémů uhelného průmyslu obvinil přímo vládu prezidenta Baracka Obamy a její protitěžařskou politiku. Poznamenal, že vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. ”Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 procent na současných 40. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ upozornil Murray.

Čtěte také:
Američtí těžaři žalují Obamu
Obamovy plány budou drtit uhlí

Murray a jeho firma jsou hlasitými odpůrci vládní energetické politiky. Firma podala šest žalob na americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA). Žalovala také vládu prezidenta Obamy. Důvodem jsou nové ozonové normy, které prý postihnou tamní uhelný sektor.

Murray Energy se označuje za největší uhelnou společnost v soukromých rukou ve Spojených státech. Zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Amerika se bez uhlí stále neobejde. Tato cenná komodita, kdysi obstarávající polovinu energie v zemi, nyní pokrývá zhruba 40 procent. V roce 2040 by se uhlí mělo podílet na energetické produkci již jen 34 procenty.

Mohlo by vás zajímat:
Těžař uhlí Murray Energy koupí rivala Foresight
Druhý největší americký těžař zbankrotoval
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu