Zachrání Dukovany parní lokomotiva?

Doba čtení:2 m, 57 s

Parní lokomotiva

V jaderné elektrárně Dukovany nyní nepracují tři reaktory ze čtyř. Pokud by musel být odstaven i čtvrtý blok, hrozí, že už se elektrárnu nepodaří znovu nastartovat. Na pomoc by možná musela přijet i parní lokomotiva.

V Dukovanech se na začátku 90. let zbavili záložní kotelny, bez které nevyrobí páru potřebnou k nahození provozu elektrárny. Lidé z vedení energetické společnosti ČEZ, které elektrárna patří, se v 90. letech domnívali, že k odstávce všech čtyř bloků najednou nemůže dojít. Nyní jsou však odstaveny tři ze čtyř a kolem Vánoc bude čtvrtý blok potřebovat vyměnit palivo. Dukovanští zaměstnanci se modlí, aby stihli zprovoznit alespoň jeden další blok, napsal server iDNES.cz.

Rozebírat starou kotelnu byla podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábová neprozíravost. Energetici si asi byli příliš jistí, že ji potřebovat nebudou. „Na začátku budování kapitalismu se udělala spousta chybných rozhodnutí. Na Temelíně pomocná kotelna je,“ podotkla Drábová.

Svou práci by dokázala odvést i klasická, velká parní lokomotiva, jaké jsou dnes k vidění v muzeu

Řešení by se však podle Drábové našla, jedno dokonce hodně bizarní. „Museli by tam přivézt mobilní kotelnu odjinud, v případě nejvyšší nouze by svou práci dokázala odvést i klasická, velká parní lokomotiva, jaké jsou dnes k vidění v muzeu. Je to nepříjemné, ale řešitelné,“ naznačila šéfka SÚJB. Lidé zevnitř elektrárny ale přiznávají, že všichni doufají, že fungující blok vydrží do zprovoznění odstavené jedničky, případně trojky. Že to bude do Vánoc, ale zatím není stoprocentně jisté.

Vrátí se do hry uhlí z ČSA?

Teoreticky tak může dojít k okamžiku, kdy Dukovany úplně přestanou vyrábět. Problémy jádra byly přitom hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. „Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala,“ řekl Mládek v rozhovoru pro DVTV.

Čtěte také:
Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům
Zamíří do Dukovan policie?

Jádro se má stát podle energetické koncepce dominantním tahounem české energetiky. Jenže podmínkou jeho rozvoje je výstavba nových bloků, která bude stát stovky miliard korun. Financování tohoto mimořádně drahého projektu je však nejasné. Jaderný sektor navíc letos čelí i mnoha dalším problémům. ČEZ nyní napjatě čeká na rozhodnutí Drábové o prodloužení životnosti prvního bloku Dukovan. Problémy se v létě nevyhnuly ani elektrárně Temelín, jejíž druhý bloku musel být neplánovaně odstaven.

Server iUHLI.cz oslovil analytiky a ministerstvo průmyslu a obchodu s dotazem, zda by případná eskalace problémů v jaderných elektrárnách nemohla vrátit ještě tuto vládu k diskusi o přehodnocení rozhodnutí o prozatímním zachování limitů na lomu ČSA. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz se domnívá, že přes problémy, které Dukovany provázejí, důvod k přehodnocování limitů není. Byl by to prý větší zásah do celkové koncepce energetiky, než podle něj odpovídá současné situaci. „Hlavním argumentem by mělo být zejména to, že podle dostupných zpráv potíže Dukovan neznamenají, že jejich výkon bude pro českou energetiku pro další léta (definitivně) ztracen a zatím není důvod hledat za něj náhradu. Odstávky způsobila nedostatečná kontrola rentgenového snímkování, ne nějaké poškození výrobního zařízení elektrárny,“ uvedl Hlinomaz.

Souhlasí s ním i analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „Kvůli neplánované odstávce se limity neprolomí,“ míní analytik. ČEZ by se ale měl podle něj neplánovaných odstávek vyvarovat, protože pochopitelně negativně ovlivňují hospodaření společnosti.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na otázky k problémům Dukovan neodpovědělo.

Mohlo by vás zajímat:
Český jaderný plán je nereálný
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
ČEZ má dvě jaderné dcery