Doba čtení:1 m, 16 s
Společnost Glencore se kromě těžby zabývá také obchodováním s komoditami. Foto: wikipedia.org

Nadnárodní těžařský gigant Glencore v loňském roce zvýšil čistý zisk o téměř 250 procent na rekordních 17,3 miliardy dolarů (zhruba 383 miliard Kč). Za růstem zisku stály vysoké ceny uhlí, ropy a dalších komodit. Firma svým akcionářům vyplatí více než sedm miliard dolarů.

Společnost Glencore, která se kromě těžby zabývá také obchodováním s komoditami, rovněž oznámila, že v loňském roce snížila své čisté zadlužení na pouhých 75 milionů dolarů z šesti miliard dolarů na konci roku 2021.

Šéf společnosti Glencore Gary Nagle uvedl, že firmě k dosažení rekordního zisku pomohl růst cen komodit, za kterým stála mimo jiné válka na Ukrajině. „Bezprecedentní vývoj na globálních energetických trzích výrazně podpořil naše obchodní i průmyslové aktivity,“ dodal.

Ropný a plynárenský průmysl vydělal 88 bilionů

Společnost Glencore loni zvýšila zisk z obchodování s fosilními palivy a kovy o 73 procent na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Podle analytiků však není pravděpodobné, že by se firmě tento výkon podařilo v letošním či příštím roce zopakovat, napsala agentura Reuters. Podle agentury DPA letos společnost Glencore počítá mimo jiné s výrazným poklesem cen uhlí a zinku.

Rekordní zisky za loňský rok již ohlásila řada velkých producentů ropy a zemního plynu z Evropy i Spojených států. Britský ropný gigant Shell loni například vydělal téměř 40 miliard dolarů a americký ExxonMobil dokonce 59 miliard dolarů, což představuje rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.