Doba čtení:1 m, 4 s
Největším uhelným dolem v Rusku je důl Raspadskaya v oblasti Kemerovo. Foto: wikipedia.org

Těžba uhlí v Rusku by v letošním roce mohla klesnout ve srovnání s loňskem o 17 procent na 365,1 milionu tun a vývoz této suroviny o 30 procent na 156 milionů tun. Agentuře Interfax to sdělilo ruské ministerstvo energetiky.

To je nejméně příznivá prognóza, která byla vypočtena pro případ, že by vstoupilo v platnost úplné embargo na ruské uhlí, poznamenal resort.

Evropská unie v reakci na ruskou vojenskou agresi na Ukrajině zavedla v dubnu další balíček sankcí proti Moskvě, jeho součástí je i zákaz dovozu uhlí z Ruska do evropské sedmadvacítky počínaje letošním srpnem.

Evropa letos výrazně zvyšuje dovoz uhlí z JAR

Rusk  je šestým největším producentem uhlí na světě, v zemi se v posledních letech těžilo přes 400 milionů tun suroviny ročně. Země je současně pátým největším spotřebitelem a třetím největším vývozcem uhlí.

Země má druhé největší osvědčené zásoby uhlí na světě, odhadované na 160 bt. Region Kuzbass, který přispívá více než 200 miliony tun uhlí, je největším regionem produkujícím uhlí v Rusku, po němž následuje východní Sibiř, Kansk Achinsk a daleký východ.  Největším uhelným dolem v zemi je důl Raspadskaya v oblasti Kemerovo.