Těžba na Dole Paskov je stále nejistá

Těžba na Dole Paskov, který patří těžební firmě OKD, je stále nejistá. Během několika měsíců se podařilo o stovky milionů korun snížit miliardovou ztrátu, která vznikla hlavně kvůli propadu cen uhlí. Pořád to ale nestačí a zatím nelze odhadnout, co se stane po roce 2017. Uvedl to Český rozhlas. Černouhelné doly OKD patří firmě New World Resources (NWR).

Ředitel dolu Paskov Zbygniew Janowski potvrdil, že tady pracuje už jen 2300 zaměstnanců včetně havířů. Bylo to jedno z prvních úsporných opatření. „S počtem lidí o 700 menším a náklady o 850 milionů nižšími tuto činnost provozujeme ve stejném rozsahu,“ dodal.

Snížení nákladů o více než tři čtvrtě miliardy korun ale neznamenalo jen vyplácet mzdy méně lidem. Změnilo se všechno, hlavně strategie těžby. Například co se týče ražby nových chodeb. „Zmenšili jsme profily, používáme renovovanou výztuž. To znamená výztuž, která se dříve v dolu používala. Renovujeme potrubí, znovupoužívání materiálu máme na 35 procentech,“ uvedl Janowski. Ze 120 kilometrů chodeb v dole zbylo jen 80, ostatní se zavřely. „Podařilo se nám odstavit severní část dobývacího prostoru tím, že jsme oblasti uzavřeli a zastavili chod hlavního důlního ventilátoru na lokalitě Sviadnov, což už v letošním roce bude úspora za elektrickou energii,“ řekl Janowski.

OKD, která čelí ekonomickým, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře.  Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017. Česká vláda za to výměnou zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. „Do roku 2017 důl Paskov podle mě přežije, ale pokud chceme myslet na další rozvoj, tak musíme investovat do rozvojových akcí,“ řekl Janowski.

Závod Důl Paskov leží přibližně 20 kilometrů jižně od Ostravy a produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V současnosti Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Jedná se o jediný činný důl v ostravské části revíru. Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu.