Doba čtení:1 m, 24 s
Ukrajina již více než dva roky čelí ruské agresi, která se mj. zaměřuje na ničení energetické infrastruktury. Foto: wikipedia.org

Navzdory válečným rizikům, ostřelování, výpadkům proudu a nedostatku zaměstnanců produkce uhlí ve státních dolech již několik měsíců překračuje předválečnou úroveň. Od začátku roku se produkce zvýšila o více než 24 procent.

Zatímco v březnu 2022 státní uhelné doly vytěžily 173 000 tun a toto číslo dlouhodobě klesalo, v lednu 2024 činila produkce 178 000 tun uhlí, v únoru 197 000 tun a v březnu produkce dosáhla 221 000 tun, což je o 24 procent více než v lednu, napsal ukrajinský vládní sever mev.gov.ua.

Zvýšila se i průměrná denní těžba. V září těžaři vytěžili v průměru 4,1 tisíce tun uhlí denně, zatímco v březnu to bylo 7,1 tisíce tun.

Śéf Ukroenerho: Potřebujeme stovky malých elektráren

Kvalitní výkony státního uhelného průmyslu jsou výsledkem pokračující společné práce ministerstva energetiky s uhelnými společnostmi. A máme další rozvojové plány, které nám umožní nejen stabilizovat situaci v odvětví, ale také ho posunout k dalšímu rozvoji, zejména zvýšením produkce uhlí, což je důležité při přípravě na příští topnou sezónu,“ uvedl náměstek ministra energetiky Ukrajiny Oleksandr Heilo.

Vzhledem k růstu těžby uhlí ve státních podnicích se totiž zvyšují i zásoby uhlí ve skladech energetických společností. Konkrétně ke konci března bylo ve skladech tepláren a elektráren nahromaděno téměř 1 milion 208 tisíc tun uhlí, což je o 508 tisíc tun více, než bylo plánováno. To je důležité pro přípravu na topnou sezónu 2024-2025, která již začala v tuzemských elektrárnách, kde to umožňuje bezpečnostní situace a zotavení z rozsáhlého ruského ostřelování.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa