Doba čtení:1 m, 49 s
Solární průmysl v EU bojuje s problémy, přestože v regionu se instaluje rekordní počet solárních panelů. Levný čínský dovoz obrovsky podkopává domácí výrobní základnu. Foto: pixabay.com

Evropská unie zahájila vyšetřování nabídek čínských firem na výstavbu rumunského solárního parku. Chce přezkoumat, zda čínští uchazeči ve svých nabídkách ve veřejném výběrovém řízení nadměrně netěží ze státních dotací. Uvedla to Evropská komise.

Prvním vyšetřovaným je konsorcium tvořené rumunskou firmou ENEVO Group a dceřinou společností čínské LONGi Green Energy Technology Co. Druhé vyšetřování zahrnuje dceřiné společnosti čínské státní firmy Shanghai Electric Group Co. Podle úředníků EU celková hodnota zakázky na solární park o výkonu 110 megawattů činí zhruba 375 milionů eur (9,5 miliardy Kč) a částečně má být park financován z prostředků EU.

Komise uvedla, že zahájení hloubkového šetření je oprávněné, protože existovaly dostatečné indicie, že čínským firmám byly poskytnuty zahraniční dotace, které narušily jednotný trh EU. Komise má na přijetí rozhodnutí čas do 14. srpna.

Solární panely se pro Evropu staly strategicky důležité: Pro naši produkci čisté energie, zaměstnanost v Evropě a bezpečnost dodávek,“ uvedl komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton. Cílem vyšetřování je zachovat hospodářskou bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy, dodal.

Síkela se tetelí nad soláry v Chile

Solární průmysl v EU bojuje s problémy, přestože v regionu se instaluje rekordní počet solárních panelů. Levný čínský dovoz obrovsky podkopává domácí výrobní základnu. Přesto EU velmi opatrně zvažuje případná obchodní obranná opatření kvůli obavám, že by mohla ohrozit ambiciózní cíl bloku, a to snížit v tomto desetiletí emise o 55 procent.

Podle nařízení EU o zahraničních dotacích, platné od července 2023, mají společnosti povinnost informovat EK o dotacích. Komise pak musí posoudit, zda dotace neumožňují firmám předkládat příliš výhodné nabídky, upozornila agentura Reuters.

Šetření EU je druhé svého druhu v rámci nařízení o dotacích. V prvním případě se čínská společnost po rozběhnutí vyšetřování vzdala bulharského železničního tendru za 610 milionů eur.

Čínská obchodní komora při EU uvedla, že je vážně znepokojena hloubkovými vyšetřováními čínských podniků podle práva EU. Způsob, jakým bylo nařízení formulováno, podle ní diskriminuje čínské podniky a tato situace narušuje rovné podmínky pro čínské podniky působící v EU, napsala agentura Bloomberg.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa