Doba čtení:1 m, 48 s
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že se tímto rozdělením musí změnit název fondu na fond nespravedlivé transformace. Foto: hnutikoa.cz

Vedení Karlovarského kraje se nelíbí rozhodnutí vlády, kterým se rozdělují peníze z Fondu spravedlivé transformace mezi Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Karlovarský kraj by sice měl dostat na obyvatele nejvíce, ale v absolutní částce nejméně ze tří tzv. uhelných krajů, řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Přitom potřeby transformace jsou v Karlovarském kraji z mnoha pohledů vyšší, uvedl.

Nejvíc mě mrzí, že zatímco jsme se stále bavili o hledání kompromisu s vládou, ministerstvy a dalšími hejtmany a že budou argumentačně vypořádány naše námitky, tak k tomu nedošlo. Přes moji opakovanou žádost. Bez jakéhokoli vypořádán a bez hledání kompromisu. Budeme hledat, jak se tomuto rozhodnutí bránit, protože tím se musí změnit název fondu na fond nespravedlivé transformace,“ uvedl Kulhánek.

Čtěte také:
Zaměstnanci Severočeských dolů dostanou přidáno
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Karlovarský kraj, který je nejmenším, by měl na osobu získat podle ministryně místního rozvoje Kláry Dostálové (ANO) 21 221 korun, Ústecký 19 271 korun a Moravskoslezský 15 682 korun na osobu. V absolutní částce by měl Karlovarský kraj dostat 6,3 miliardy korun, Ústecký 15,8 miliardy a Moravskoslezský kraj 18,9 miliardy korun.

Fond spravedlivé transformace má zohledňovat zásah těžby do regionu. Je k tomu řada parametrů, které jsou zpracovány do metodiky ministerstva pro místní rozvoj, a ta použita nebyla,“ řekl Kulhánek. Podle karlovarského hejtmana byla použita jiná kritéria rozdělení, která mohou ve výsledku i narazit na schválení Evropskou komisí.

Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) je nástrojem Evropské unie, který má pomoci řešit situaci regionů, které byly závislé na těžbě a zpracování uhlí, v době odchodu od uhelné energetiky. Obsahuje několik dotačních titulů, ze kterých by měly regiony dostat pomoc v nejbližších šesti letech. Při rozdělení navrhoval Karlovarský kraj, aby se vycházelo například ze zaměstnanosti v sektorech útlumu, ekologické zátěže, emisní náročnost ekonomiky a podobně. Ministerstvo pro místní rozvoj naproti tomu navrhlo rozdělit peníze podle počtu obyvatel, hrubého domácího produktu na osobu, nezaměstnanosti, plochy dotčené těžbou a počtu pracovníků ve výzkumu a vývoji.