Topná sezona potěší zákazníky tepláren

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ačkoliv byla zima od prosince do února chladnější než loni, díky teplému počasí bude celková spotřeba tepla na vytápění v letošní topné sezoně nejspíš srovnatelná s tou loňskou. Domácnosti dostanou zpět přeplatky za loňský rok, který byl extrémně teplý. Teplárenské sdružení o tom informovalo v tiskové zprávě, kterou má server iUHLI.cz k dispozici.

Oproti teplotně téměř normálnímu roku 2013 klesla loni spotřeba tepla v bytovém sektoru téměř o pětinu. Na jakékoliv odhady celkových nákladů na vytápění za letošek je ještě příliš brzy. Rozhodující bude vývoj teplot v druhé polovině roku, který může do celkového výsledku významně promluvit.

Letošní zima v období od začátku prosince do konce února byla opět nadprůměrně teplá, ale tu loňskou nepřekonala, což potvrdil i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla 0,7 stupně Celsia. To je o 1,9 stupně více než dlouhodobý průměr z let 1971 až 2000. Pro předchozí zimu 2013/2014 ale meteorologové registrují o půl stupně vyšší průměrnou teplotu, tj. 1,2 stupně Celsia.

Otopné období začíná už v září a především díky teplejšímu říjnu i listopadu byla dodávka tepla z tepláren v porovnání s loňským podzimem v tomto období až o pětinu nižší. Od září do první dekády března tak byla dodávka tepla vlivem teplejšího počasí nižší v řádu jednotek procent.

Topná sezona je stanovená vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu a oficiálně končí 31. května. Nicméně teplárny se při vytápění řídí místní průměrnou denní teplotou. Pokud ve dvou po sobě jdoucích dnech překročí 13 °C a podle vývoje počasí nelze předpokládat její pokles pro následující den, teplárny vytápění i v topné sezoně přeruší. Naopak pokud průměrná denní teplota pod tuto hranici obdobným způsobem klesne, vytápění se zase obnoví. Vytápění se tak může při klimatických výkyvech přerušit a znovu obnovit i několikrát v otopném období.