Trojnásobné ceny plynu si lidé nemůžou dovolit

Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiřího Gavora nedisponuje Evropa žádnými strategickými zásobami zemního plynu. Foto: iUHLI

Velkoobchodní cena plynu v pondělí vystoupila na historický rekord, na vině je ruská invaze na Ukrajinu. Plyn zatím proudí, ale panují obavy z obavy přerušení dodávek. „Pokud se rusko-ukrajinský konflikt nevyřeší do léta, musela by vláda přejít na válečnou ekonomiku s regulačními zásahy,“ řekl v rozhovoru pro idnes.cz ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiří Gavor.

Vysoké ceny plynu se nepochybně promítnou i v cenách pro koncové zákazníky. „Dodavatelé nebudou určitě zdražovat hned, ale v koncových cenách se to určitě dříve nebo později promítne. Zvyšování cen nás odběratele dřív nebo později nevyhnutelně dostihne. Nedomnívám se ovšem, že by se ceny plynu pro koncového zákazníka ztrojnásobily. Ovšem velkoobchodní ceny by mohly dále růst, pakliže by došlo k přerušení dodávek ruského plynu. Ceny se pak mohou vyšplhat do astronomických výšin,“ vysvětlil Gavor.

Podle něj si nejen Česká republika, ale celá Evropa si nemůže dovolit promítat momentální velkoobchodní ceny do koncových cen. „Ani střední třída by nebyla schopna platit trojnásobné ceny plynu, za které se nyní plyn obchoduje,“ varuje Gavor s tím, že státy budou nuceny sáhnout k regulatorním opatřením.

Emise metanu jsou o 70 % vyšší než oficiální údaje

Evropa včetně Česka nedisponuje žádnými strategickými zásobami. „Máme pouze podzemní zásobníky, které ovšem slouží k vykrývání sezonních nerovnoměrností. Tyto zásobníky nejsou stavěné na to, aby pokryly úplné přerušení dodávek plynu. A plyn v zásobnících vydrží do konce topné sezony, nebo pro zranitelné odběratele, jako jsou domácnosti, nemocnice, sociální zařízení a podobně,“ vysvětlil Gavor.

Vysoké ceny podle něj kromě zákazníků ohrožují i dodavatele, zejména ty menší. „Obchodníci ovšem neměli čas akumulovat finanční rezervy a od podzimu jsou pod stálým finančním tlakem. Je více než pravděpodobné, že při tak extrémních cenách by nevyhnutelně došlo k dalšímu odevzdávání licencí a krachu obchodníků,“ uvedl analytik.