Turci asi našli plyn v Černém moři

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan avizoval, že v pátek sdělí Turkům „dobrou zprávu“, která národ přivede na novou cestu. Foto: wikipedia.org

Turecko narazilo v Černém moři na energetické suroviny, patrně se jedná o zemní plyn. Agentuře Bloomberg to řekly dva obeznámené zdroje. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předtím avizoval, že v pátek sdělí Turkům „dobrou zprávu“, která národ přivede na novou cestu.

Tamní ministr pro energetiku Fatih Dönmez minulý měsíc uvedl, že turecká vrtná loď Fatih zahájila průzkum u západní části tureckého černomořského pobřeží.

Čtěte také:
Erdogan hrozí odvetou v případě útoku na lodě
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

O pátečním oznámení se Erdogan zmínil při slavnostním otevření solární elektrárny v Ankaře. Předtím zdůraznil, že žádné hrozby Turecko neodradí od hledání přírodních zdrojů ve východním Středomoří. Turecké průzkumné lodě zde k nevoli Řecka a Evropské unie sondují možnosti těžby ropy a zemního plynu.

Po enigmatické narážce tureckého prezidenta, kterou jeho úřad odmítl komentovat, výrazně posílila turecká lira vůči dolaru. Po 18:30 dolar k liře klesal o 1,2 procenta na 7,2826 TRY.

Akciový index istanbulské burzy Borsa Istanbul 100 si za dnešní seanci připsal necelá tři procenta. Akcie největší turecké rafinerie Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpras) stouply o 7,6 procenta a tituly petrochemické společnosti Petkim Petrokimya Holding vzrostly bezmála o deset procent.