Doba čtení:2 m, 40 s
Na sklonku loňského roku vznikl projekt na propagaci podkrušnohorských hornických památek, na němž se podílí i Destinační agentura Krušné hory a který finančně podpořil Euroregion Krušnohoří. Foto: ptm.cz

Přilákat turisty na místa, která se zapsala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je úkol nového webu, na jehož vzniku se podílí i Podkrušnohorské technické muzeum.

Stejně jako většina našich kolegů jsme měli radost, když se krušnohorské hornické památky z obou stran hranice dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zároveň jsme ale chtěli, aby se o těchto památkách dál mluvilo a turisté měli šanci si je prohlédnout a také navštívit i další místa, která s hornictvím na severu Čech souvisejí, i když na seznamu UNESCO nejsou,“ vysvětlil Zbyněk Jakš, šéf Spolku severočeských havířů a zároveň ředitel Podkrušnohorského technického muzea.

Na sklonku loňského roku proto vznikl projekt na propagaci těchto památek, na němž se podílí i Destinační agentura Krušné hory a který finančně podpořil Euroregion Krušnohoří. Jedním z výstupů projektu má být nový web, který památky ukáže možná i v trochu netradičním světle. „Dvěma pilotními památkami, které představíme, jsou hornická krajina v okolí vrchu Mědník a hornická oblast v okolí města Marienberg na německé straně hranice. Spojili jsme se s filmaři z mosteckého studia Ponte records, kteří natočí videa k jednotlivým památkám, a protože disponují i speciální technikou, mělo by být možné alespoň zčásti si památky také virtuálně prohlédnout,“ doplnil Jakš.

Čtěte také:
Hornické muzeum představí unikátní atrakci
Uhlí místo turistů na Moldavské dráze

Postupně by měla přibývat i další místa, například hornická krajina Krupka, která je druhým místem z Ústeckého kraje na seznamu světového kulturního dědictví. Autoři projektu by rádi pokračovali i do Karlovarského kraje, kde je dalších pět z celkem sedmi památek UNESCO na české straně hranice. „Chtěli bychom turistům přiblížit co nejvíce hornických památek a starých důlních děl z Krušnohoří. Jednou z nich je Hora Svaté Kateřiny, zdejší Mikulášská štola sice na seznamu památek UNESCO není, ale patří rozhodně k zajímavým místům a pozornost návštěvníků si rozhodně zaslouží,“ připomněl ředitel. Práce na projektu jsou v počátcích, první výsledky se dají očekávat pravděpodobně na začátku podzimu. „Čekali jsme na příjemnější počasí, aby zejména filmové záběry byly co nejatraktivnější. Trochu nás přibrzdila i situace kolem epidemie koronaviru, ale hned jak to bude možné, všechny práce se znovu naplno rozběhnou,“ dodal Zbyněk Jakš.

Na turisty se připravuje i samotné Podkrušnohorské technické muzeum, ačkoli stále není jasné, kdy letos turistická sezona začne. V areálu bývalého dolu Julius 3 v Kopistech přesto připravují obvyklou každoroční návštěvnickou novinku. „Tentokrát jsme se rozhodli pro expozici historických elektrospotřebičů. Máme jich poměrně dost a nyní se je snažíme protřídit a připravit tak, aby si je návštěvníci, až to bude možné, mohli prohlédnout,“ prozradil ředitel. Podkrušnohorské technické muzeum se po čase opět objevilo na obrazovkách České televize, tentokrát v seriálu Putování s párou. „Železnice na severu Čech vznikaly často hlavně kvůli přepravě uhlí. A pára u nás pomáhala i při jeho těžbě, takže jsme mohli ukázat i náš unikát, parní těžní stroj, který patří mezi největší chlouby našich expozic,“ uzavřel ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj