Doba čtení:1 m, 42 s
Podle tureckého prezidenta Erdogana by těžba plynu u pobřeží Kypru porušovala práva kyperských Turků. Foto: wikipedia.org

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se vyslovil proti těžbě zemního plynu u kyperského pobřeží. Podle Ankary jsou tím porušována práva kyperských Turků.

Italská společnost ENI minulý týden oznámila nalezení ložiska zemního plynu jižně od ostrova. Lodě tureckého vojska v pátek zastavily vrtné plavidlo společnosti, jež mělo ložisko zkoumat. Brusel v reakci Ankaru vyzval, aby se vzdala výhrůžek.

Čtěte také:
V moři u Kypru našli ložisko plynu
V Česku je drahý plyn

Naše válečné lodě a bezpečnostní složky sledují vývoj v oblasti a jsou pověřeny učinit cokoli, co bude nezbytné,“ řekl Erdogan v parlamentu členům své vládnoucí strany AKP. „Turecko se bude bedlivě držet svých práv, která mu (na Kypru a v Egejském moři) plynou z historie, dohod a mezinárodního práva,“ rozvedl.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis, který vede jižní, řeckojazyčnou část rozděleného ostrova, odmítl výhružku turecké hlavy státu komentovat a dodal, že není třeba se něčeho obávat.

Italská společnost ENI a francouzský Total, které s Kyprem ohledně těžby uzavřely smlouvu, minulý týden oznámily nález ložiska zemního plynu zhruba 100 kilometrů jižně od ostrova. Uvádí se, že by mohlo jít o podobně významné rozsáhlé ložisko jako naleziště severně od Egypta, napsala agentura Reuters.

Ve východním Středomoří chtějí vedle Kypru plyn těžit mimo jiné i Izrael a Libanon. Oblast, kde turecké vojenské lodi v pátek zablokovaly vrtné plavidlo, si nárokují i kyperští Turci žijící na severu ostrova. Po přírodních zdrojích zde plánuje pátrat i turecká státní ropná společnost.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa