Turky možná čekají za těžbu v moři sankce

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Foto: FB Tomáš Petříček

Evropská unie nevylučuje potrestání Turecka sankcemi za jeho průzkum těžby ve východním Středomoří. Po konci neformálního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie to prohlásil šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Činnost Turecka považují Kypr a Řecko za porušení suverenity, s čímž ale Ankara nesouhlasí.

Dohodli jsme se na dalším postupu. Na návrh našich partnerů z Kypru může být doplněn seznam cílených sankcí proti konkrétním osobám,“ řekl Petříček. Odkázal tak na stávající sankční seznam, kterým unie trestá osoby podílející se na nelegální těžbě. Poznamenal, že mezi unijními ministry zahraničí panuje shoda na několika jménech, která by na listinu mohla být doplněna.

Čtěte také:
Erdogan hrozí odvetou v případě útoku na lodě
Maas: Sebemenší jiskra může vést ke katastrofě

Další kroky v případě, že Turecko neukončí své jednostranné využívání sporných vod, přijme Evropská rada, která bude svolána v polovině září,“ dodal Petříček k připravovanému summitu šéfů unijních států a vlád.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr. EU se snaží situaci uklidnit a vyzývá k rozhovorům mezi Aténami a Ankarou