Turów: Jednání dohodu nepřineslo

Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková označila jednání za korektní. Foto: wikipedia.org

Na včerejším jednání ve Varšavě nebyla uzavřena dohoda ohledně polského dolu Turów, řekla ČTK po schůzce se svou polskou kolegyní česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podrobnosti k několikahodinové diskusi o smlouvě, která má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila.

Jednání však označila za korektní. Hubáčková také uvedla, že si obě strany budou ve středu telefonovat. Hubáčková včera jednala s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou poprvé od svého nástupu do funkce. Obě ministryně spolu hovořily přes tři hodiny, pak ještě v jednání pokračovaly delegace obou zemí.

Smlouvu jsme probírali víc jak čtyři hodiny a k samotné dohodě na místě nedošlo. Vysvětlili jsme si některé pozice, ale bližší informace vám teď říci nemůžu,“ uvedla Hubáčková. S polskou ministryní se prý dohodly, že z „velmi korektního a velmi otevřeného“ jednání nebudou pořizovat ani zápis. „Obě strany si to ještě promyslí a spojíme se ještě zítra (ve středu) telefonicky. A nějakou dobu z toho možná nebudeme dávat bližší informace,“ dodala ministryně. Polská ministryně Moskwová na krátkém briefingu před novináři označila jednání s českou stranou za velmi plodné a konstruktivní.

Kauza Turów: Polsko uvažuje o arbitráží

Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl Turów uhlím zásobuje elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.

Polsko-česká jednání se zastavila na konci září, když se obě strany nedohodly na možnostech výpovědi smlouvy, jedno setkání se pak konalo v listopadu, kdy byl v čele MŽP Richard Brabec (ANO). Hubáčková ve čtvrtek řekla, že se bude jednat o původní smlouvě, kde se například mluvilo o odškodnění do 50 milionů eur pro českou stranu. Polská média však před několika dny uvedla, že Varšava chce jednat o výrazně nižších kompenzacích a uvažuje o tom, že se kvůli sporu o Turów obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu.