Tykač a Křetínský také zvažují půjčku od státu

Skupina Sev.en Pavla Tykače letos v květnu vládě nabídla tři Twh elektřiny ze své roční produkce, a to se čtvrtinovou slevou. Foto: 7energy.com

O půjčku od státu na burzovní obchody s elektřinou zřejmě požádají další dvě firmy a to Sev.en Energy a EPH. Mělo by jít o stejný typ úvěru, jaký dostal před deseti dny polostátní energetický kolos ČEZ. Smlouvu s ním podepsalo ministerstvo financí, a to až na tři miliardy eur, tedy zhruba 74 miliardy korun, napsal server HN.cz.

Peníze ČEZ využije na takzvané marginy, které musí kvůli rostoucím cenám elektřiny doplňovat jako zástavu za kontrakty uzavřené přes burzu. Ministerstvo financí s ním smlouvu uzavřelo na základě předchozího vládního usnesení, které možnost zažádat si o půjčku otevřelo i ostatním majitelům tuzemských elektráren.

Mluvčí společnosti Sev.en Energy potvrdila HN, že nabídku státu firma využije. Sev.en patří do skupiny miliardáře Pavla Tykače a je po ČEZ v Česku druhým největším výrobcem elektřiny. Spolu s dalšími teplárnami dosahuje její produkce přes 10 terawatthodin (Twh) elektřiny ročně, což je necelá pětina výroby ČEZ. Skupina Sev.en vládě letos v květnu nabídla tři Twh elektřiny ze své roční produkce, a to se čtvrtinovou slevou. Firma by se tak vyhnula dalším marginům při prodeji kontraktů na burze a stát by mohl levnější elektřinu přeprodat lidem.

Evropa se vrací k uhlí

Půjčku zvažuje i holding EPH miliardáře Daniela Křetínského. Mluvčí EPH Daniel Častvaj pro HN uvedl, že tuto možnost firma nevylučuje a že by se to týkalo pouze elektřiny vyrobené v Česku, která činí jen malý zlomek celkové produkce. V porovnání s výší úvěru pro ČEZ by se jednalo o mnohem menší částku. Roční produkce elektřiny EPH v Česku jsou zhruba dvě TWh.