Doba čtení:2 m, 41 s
Pavel Tykač je jedním nejbohatších Čechů. Foto: iUHLI.cz

Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského mohutně investuje v Evropě již několik let. Nyní se v jeho stopách chce vydat i Pavel Tykač. Převážně za elektrárny plánuje utratit až desítky miliard korun.

 „Ač jsme i těžaři, tak si myslíme, že konec konvenčních zdrojů je nevyhnutelný. Ale bude pomalejší, než jak si to politici naplánovali. Firmy prostě někdy prodávají kvůli tomu, že jejich vláda podepsala nějakou dohodu. A ty zdroje přitom budou ještě potřeba. To je ta příležitost,“ uvedl pro Hospodářské noviny Tykač, jeden z nejbohatších Čechů, majitel uhelných dolů na severu země a Elektrárny Chvaletice.

Podle něj už není uhlí populární, a kvůli přání politiků se proto spousta firem zaměřuje hlavně na obnovitelné zdroje a zbavuje se svých někdy starých, někdy ale i modernizovaných elektráren pod tlakem. Ty jsou proto často k mání za velmi slušné peníze. A tak přesto, že ještě loni v létě plány na expanzi Tykač odmítal, nyní podle něj už „dozrál čas“ a je tu šance získat zajímavá energetická aktiva.

Čtěte také:
Tykačovi horníci dostanou 13. plat
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Jako typický příklad uvádí německé elektrárny a doly švédské firmy Vattenfall. Ta je loni prodávala právě pod tlakem své domovské vlády a chtěla se jich zbavit za každou cenu. „Něco podobného se nyní řeší i ve Francii a v dalších evropských zemích.“ Vattenfall nakonec získal Křetínský. EPH zaplatil v přepočtu 780 milionů korun. Vzhledem k získanému majetku to byla dobrá koupě.

Právě tato porážka spojená s neúspěšnými pokusy koupit Elektrárnu Počerady od firmy ČEZ nebo Plzeňský Prazdroj, o který se pokoušel spolu s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, vedla Tykače ke změně strategie. Nebude už nakupovat jen podle aktuální příležitosti, ale chce mít specialisty, kteří budou cíleně vyhledávat příležitosti k investicím. Do své skupiny tak už sehnal tři zvučná jména. „Podařilo se nám dát dohromady mimořádný tým lidí,“ chlubí se Tykač. Tým bude řídit Alan Svoboda, bývalý člen představenstva a obchodní ředitel ČEZ. „Další klíčoví lidé jsou Michal Skalka, který prakticky vybudoval trading v ČEZ, a pak Jan Žižka, který v ČEZ posledních deset let odpovídal za technický stav elektráren,“ vyjmenovává Tykač.

Bývalí manažeři ČEZ mají na nákupy štědrý rozpočet. Díky výše zmiňovaným neúspěšným pokusům má skupina připraveno v hotovosti více než dvacet miliard korun. S úvěry z bank pak může být tato suma ještě výrazně vyšší.

O rozjednaných obchodech zatím nechce Tykač příliš hovořit. Jen říká, že rozpracován mají „více než jeden případ“. Záběr bude široký. Základ je cílit na větší konvenční elektrárny převážně v západní Evropě. A nebudou to krátkodobé investice. I pokud by například životnost uhelného zdroje byla časově omezená, firma je připravená elektrárnu modernizovat nebo přestavět na jiný typ paliva.

Tykač chce investovat i do nových technologií. „Chceme jít tam, kde vidíme svoji přidanou hodnotu. Nemyslím si, že někde koupíme větrnou farmu, protože tam už nemáme co přinést. Ale díváme se například na nějaké vodní elektrárny,“ uvedl s tím, že se může jednat například o distribuci elektřiny, dodávky koncovým uživatelům nebo investice do systémů chytrých sítí.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa