Střet poslankyně s ministrem pokračuje

Podle ministra Brabce jsou návrhy poslankyně Balcarové jen opsané od ekologických aktivistů. Foto: Balcarová

Předsedkyně poslaneckého výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) trvá na svých nápadech na omezení smogu v obcích a také omezení pro elektrárny spalující uhlí. Ministr životního prostředí Brabec je přitom před několika dny odmítl.

Chystané pozměňovací návrhy nemají zatím konkrétní podobu, Poslanecká sněmovna se s nimi seznámí nejpozději v dubnu. Podle ministra životního prostředí by jeden z chystaných návrhů mohl mít dopady na ceny energií. O druhém návrhu se již v minulosti diskutovalo, ale širší zájem nevyvolal, sdělil dále ministr Richard Brabec (ANO).

Čtěte také:
Policie zasáhla proti aktivistům správně
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Návrh je v souladu se státní energetickou koncepcí, kterou schválila vláda v minulém volebním období, a podle které se má omezovat závislost na uhelné energetice,“ řekla poslankyně Balcarová. Pro tepelné elektrárny by změna znamenala, že pokud nepřejdou na novější technologie, budou muset po roce 2021 ukončit činnost. Výjimky by nebyly možné. Podle Brabce by to mohlo mít velké dopady na energetickou soběstačnost a bezpečnost státu i na ceny energií pro občany. „Zatím jsem žádnou takovou dopadovou studii neviděl a je nepochybné, že pro debatu ve Sněmovně bude bezpodmínečně potřebná,“ uvedl ministr.

Předsedkyně výboru hodlá takovou studii zadat. Domnívá se, že na cenách energií by se to nemuselo projevit. „V současnosti jsme jedním z největších světových vývozců elektrické energie. To znamená, že když se zavřou některé zastaralé elektrárny, které nejsou schopné přejít na nové technologie, tak my jako Česká republika tím trpět nebudeme,“ řekla. Přístup ministerstva k ovzduší označila za liknavý, mělo by podle ní řešit především dopady špatného vzduchu na zdraví lidí, které jsou známé a velmi vážné.

Brabec však spojování elektráren se stavem ovzduší nepovažuje za správné. „Je mnoha studiemi prokázáno, že prachové mikročástice s navázanými karcinogeny, o jejichž snížení především usilujeme, pochází především z dopravy a lokálního vytápění. Tam je potřeba cílit,“ uvedl k chystanému pozměňovacímu návrhu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků