Tykač se Zemanem řešili energetiku

Prezident Miloš Zeman se již v minulosti vyslovil pro prolomení limitů těžby uhlí. Foto: koláž iUHLI, wikipedia David Sedlecký

Prezident Miloš Zeman včera na Pražském hradě přijal finančníka a majoritního vlastníka těžební skupiny Czech Coal Pavla Tykače. „Tématem jednání byla energetika a otázka prolomení těžebních limitů,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Schůzku potvrdil Tykačův mluvčí Jan Chudomel. „Klíčové téma byla energetika, turbulence na současném energetickém trhu a očekávání do budoucnosti,“ sdělil.

Čtěte také:
Češi nechtějí doplácet na zelenou energii
Zelená energie nás příští rok vyjde na 44 miliard

Vláda předloni rozhodla o tom, že takzvané limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách se prolomí na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Zeman tehdy krok podpořil. V lomu ČSA, kde těží Severní energetická z Tykačovy skupiny Czech Coal, zůstaly limity, stanovené v roce 1991, zachovány.

Severní energetická proto postupně propouští havíře i zaměstnance z administrativy. Ukončení těžby uhlí na lomu ČSA je plánováno zhruba na rok 2024. Za limity těžby se zde nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí. Kromě Severní energetické patří do skupiny Czech Coal společnost Vršanská uhelná, která těží uhlí na lomu Vršany.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy