Tykač získal kontrakt pro britské úložiště

Společnost InterGen, ve které má podíl skupina Sev.en českého podnikatele Pavla Tykače, získala kontrakt na 15 let pro svůj projekt velkokapacitního bateriového úložiště ve Velké Británii. Foto: 7energy.com

Britská společnost InterGen, ve které má podíl skupina Sev.en českého podnikatele Pavla Tykače, uspěla v nedávné britské energetické aukci. InterGen získala kontrakt na 15 let pro svůj projekt velkokapacitního bateriového úložiště, které umožní dodávat energii tak, aby byla zajištěna rovnováha v elektrické soustavě. Informovala o tom mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Bateriové úložiště má uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Může poskytovat rychlou záložní energii pro elektrickou síť v době vysoké poptávky. Systém bateriového skladování Gateway se nachází v ústí řeky Temže v Essexu. Náklady na projekt činí zhruba 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč) a výstavba má být zahájena v roce 2023. Baterie má být jednou největší v Británii a Evropě.

Analytici: Green Deal skončil

Podíl větrné a solární energie v energetickém mixu Británie roste. Tyto zdroje ale vyrábějí energii pouze tehdy, pokud fouká vítr nebo svítí slunce. Baterie poslouží k uložení přebytečné energie vyrobené v době, kdy jsou příznivé povětrnostní podmínky a není tak vysoká poptávka. Tuto energii pak může poslat do sítě v době vysoké poptávky.