Tykačovy peníze pomohly škole ke geoparku

Město Most je s hnědým uhlím neodmyslitelně spjato. Foto: wikipedia.org

Díky grantovému projektu Chytré hlavy se Most může pochlubit prvním geoparkem na zahradě 1. základní školy. Foto: wikipedia.org

Nový, krásný geopark, který může využívat i veřejnost, vyrostl v zahradě 1. základní školy v Mostě. Na jeho vybudování poskytla škole finanční prostředky Vršanská uhelná v rámci projektu Chytrých hlav.

Geopark zahrnuje ukázky geologických přírodnin z období prvohor, druhohor, třetihor až po čtvrtohory. Jde o naučnou „stezku“, kde je k vidění mnoho zajímavých a jedinečných exponátů.

Čtěte také:
Tykačovi poděkovali Pygmalionem
Miliardář koupil přístroj, který rozezná nádor

Geopark jakožto součást arboreta jsme mohli vybudovat díky finančnímu příspěvku Vršanské uhelné, protože jsme jako škola v rámci Chytrých hlav obdrželi na jeho vybudování částku 300 tisíc korun,“ řekla serveru homerlive.cz při slavnostním otevření geoparku ředitelka školy Jana Nachtigalová a poděkovala donátorům, ale také učitelkám Ivaně Strnadové a Iloně Korandové, autorkám projektu.

Děkuji také panu Machovi z bílinské přírodovědné společnosti, který pro nás tyto nádherné exponáty našel a přivezl nám je,“ dodala ředitelka školy s tím, že geopark je určen i pro veřejnost. Ti, kdo sem přijdou, dostanou k dispozici studijní materiál a mohou zde zkoumat jednotlivé exponáty a s geologickým kladívkem si mohou zahrát na geology.

Snažili jsme se tímto finančním obnosem přispět na něco, co škola považuje za prospěšné jak pro žáky, tak i pro pedagogy a pochopitelně jsme podpořili to, co má trvalejší hodnotu. Doufáme, že sem najdou cestu jak školáci, tak i jejich rodiče a další veřejnost,“ uvedl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Myšlenka se stala skutečností, i když uplynulo několik let. Školy se mají otevírat veřejnosti a toto je krok, kdy se toto může realizovat,“ uvedla Ivana Strnadová z 1. ZŠ a ještě podotkla: „Geopark by měl sloužit k tomu, aby se tu děti seznámily s nebližší geologickou stavbou, kterou tady máme, tedy s Krušnými horami a Českým středohořím. Měly by znát věci, které jsou důležité i z hlediska národního hospodářství, jako je uhlí apod. V expozici je vše od prvohor až po čtvrtohory, i když ve čtvrtohorách nebyly zkameněliny, takže tu jsou ukázky štěrku, písku apod.“

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio