Firma Belviport Trading Limited miliardáře Pavla Tykače chce koupit dalších 1,67 procenta akcií energetické společnosti ČEZ. Po dokončení obchodu bude mít Belviport v ČEZ na registrovaném kapitálu a souvisejících hlasovacích právech podíl zhruba 2,7 procenta. ČTK to dnes oznámila společnost Patria Finance, která je koordinátorem transakce.
O svém jednoprocentním podílu v ČEZ informoval Belviport Českou národní banku počátkem února. Nyní Belviport oznámil záměr koupit až devět milionů kusů akcií ČEZ. Vzhledem k úternímu závěrečnému kurzu akcií ČEZ na pražské burze jde o akcie za zhruba 7,5 miliardy korun. „Transakce je dle tiskové zprávy Belviport jednorázovým rozhodnutím firmy a ČEZ zůstane jeho dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla Patria.
Výsledek transakce by měl být oznámen před počátkem obchodování na pražské burze 25. února. „Půjde o neveřejnou nabídku zřejmě pro institucionální investory. Akcie ČEZ by se měly obchodovat v kladných číslech,“ uvedl k dnešnímu obchodování na akciovém trhu v Praze makléř Fio banky Pavel Hadroušek.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. Kyperskou firmu Belviport Trading Limited vlastní přes společnost Clamount Investments Limited český miliardář Tykač, kterému patří energetická skupina Sev.en Energy. Do této skupiny patří například hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.
Firmy ze skupiny Sev.en v minulosti uzavřely s ČEZ miliardové transakce. V roce 2013 skupina koupila od ČEZ za 4,12 miliardy korun elektrárnu Chvaletice. Loni pak převzala Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en od ČEZ elektrárnu Počerady. Dohodnutá kupní cena byla 2,5 miliardy Kč, ale vzhledem k vypořádání dalších závazků celková pořizovací cena přesáhla podle serveru Ekonomický deník devět miliard korun. Tykačova Vršanská uhelná také v předchozích letech dodávala ČEZ uhlí.
Tykačův Belviport podle informací médií obchodoval v minulosti s akciemi několika velkých českých firem. Byly to například farmaceutická společnost Zentiva, operátor O2 nebo Moneta Money Bank.