U Osvětimi má vzniknout nový důl

Doba čtení:59 s
Hlubinný důl v noci

Ilustrační foto: Imagio.cz

Nedaleko od Osvětimi má vzniknout nový velký černouhelný důl. Polská společnost Kopex pokročila v procesu povolování stavby a chce získat stavební povolení ještě letos. Kopex je známý výrobce důlních zařízení a do stavby chce podle serveru Gazeta.pl investovat 1,7 miliardy zlotých, v přepočtu asi 11,6 miliardy korun.

I přes to, že těžba černého uhlí má v Polsku problémy a od místa investice 15 km vzdálený důl Brzeszcze téměř zkrachoval, bude podle inženýrů z Kopexu nový důl ziskový. Uhlí je v dole totiž v poměrně malé hloubce (250 až 650 metrů) a bude možno využít speciální pásové dopravníky, které budou dostávat uhlí na povrch.

„Rozdíl je asi takový jako mezi výtahem a eskalátorem,“ dodal Marek Pogorzelski z firmy SJ Consulting, která pro Kopex pracuje. Důl má dodávat na trh čtyři miliony tun černého uhlí ročně a má zaměstnávat kolem 1000 horníků. Vznik dolu má podporu místních obcí a také jej podporují místní horníci, kteří zvažují možnost nové práce. Proti stavbě protestují ekologové a nelíbí se manažerům konkurenčních dolů, protože pokud nový důl vznikne, bude těžit uhlí za mnohem nižší náklady.