Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí

Doba čtení:2 m, 5 s

Návštěvníci si prohlédli Elektrárnu Počerady. Foto: ČEZ

O prohlídku klasických výrobních zdrojů energie Skupiny ČEZ na severu Čech mají lidé zájem. Během prvního pololetí si uhelné elektrárny prohlédlo 2461 návštěvníků z různých míst v Česka i zahraničí. Do Elektrárny Tušimice se jich vydalo 1381 a do Elektrárny Počerady 151.  Virtuální prohlídku nového zdroje a dalších zajímavostí z oblasti energetiky pak absolvovalo v Informačním centru Ledvice 939 zájemců.

Do Elektrárny Počerady tradičně zavítali studenti z ČVUT Praha na svou čtyřdenní povelikonoční praxi. Letos jich bylo 17, přičemž studijní pobyt v elektrárně byl již dvacátý první v pořadí. “Každoročně k nám jezdí i vysokoškoláci z přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy, tentokrát jich bylo šestadvacet,“ uvedla Marie Šlajchová, asistentka ředitele, která má v Elektrárně Počerady exkurze na starosti .„Do celkové návštěvnosti v prvním pololetí je ještě zapotřebí započítat 38 pracovníků ICT Praha a čtyřčlennou skupinu technických odborníků, kteří hodnotí projekty vědy a výzkumu financované z fondu Evropské unie,“ dodala.

Čtěte také: Elektrárny budou výkonnější

Elektrárnu Tušimice si prohlédli jak vysokoškoláci a středoškoláci, tak i žáci ze základních škol ze severních, středních a západních Čech. Zájem o prohlídku měli hlavně organizované skupiny, mimo škol ho například projevilo 20 členů Klubu železničních cestovatelů či 30 účastníků takzvaného Buštěhradského fóra. „Provedli jsme 52 skupin a několik jednotlivců. Kromě školáků a studentů jsme tu měli na exkurzi i návštěvníky z Turecka a ze sousedního Německa. V tomto případě se jednalo o 16 členů městského zastupitelstva v Annabergu. Zavítalo k nám i 29 studentů z Dánska,“ dodala Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice.

V Informačním centru Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, je letos více než pravděpodobné, že zde letos přivítají šťastlivce s číslem 15.000. K této magické hranici už totiž chybí příchod jen 174 návštěvníků. „Někde blízko nás je schovaná takzvaná keška, takže díky mobilnímu telefonu a GPS k nám našla cestu zhruba stovka těchto nadšenců. Za celý loňský rok jich přitom bylo jen čtyřicet,“ řekla Jana Muraňská, recepční Informačního centra Ledvice.

Na cestu k nejzajímavějším nebo nepřístupným partiím 12 elektráren Skupiny ČEZ se může vypravit každý, a to přímo z domova. Elektrárny si může prohlédnout virtuálně. Severní Čechy jsou zde zastoupeny zatím Elektrárnou Tušimice a vodní elektrárnou Střekov.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody